Nowości w każdej kuchni

Obecnie dbanie o zdrowie i odpowiednie odżywianie, staje się bardzo popularnym tematem. Wiele osób przechodzi na zdrową dietę, dba o to, co kupuje i jak przyżądza swoje potrawy. W mediach na każdym kroku można znaleźć książki, filmy czy programy poświęcone tym tematom i wzbogacić swoją wiedzę dotyczącą zdrowego trybu życia.

Nowości w kuchni

W ostatnim czasie bardzo popularne stało się przyżądzanie potraw metodą sous vide. Po francusku to słowo oznacza w próżni. Ta metoda gotowania polega na próżniowym przygotowaniu posiłków, przy pomocy odpowiedniego sprzętu. Przygotowane odpowiednio mięso, za pomocą urządzenia do pakowania próżniowego, jest zamykane w szczelnej, plastikowej torebce.

Torebkę umieszcza się w garnku, w odpowiedniej dla danego rodzaju mięsa temperaturze. W celu ustawienia odpowiedniej temperatury potrzebny jest cyrkulator, który można kupić w większości sklepów ze sprzętem elektronicznym czy kuchennym. Ze względu na coraz większą popularność, ceny sprzętu stają się coraz bardziej przystępne dla większości klientów.

Historia Sous vide

Metoda gotowania próżniowego została wymyślona już w latach 70 zeszłego wieku, we Francji przez Georgesa Pralusa. kucharz ten odkrył, że gotowane w sposób próżniowy mięso, jest o wiele smaczniejsze i bardziej delikatne.

Na początku, ze względu na bardzo wysokie koszty sprzętu, metoda ta stała się popularna głównie w dużych, ekskluzywnych restauracjach. Aktualnie jest coraz bardziej doceniana również przez amatorów i osoby ceniące sobie smak oraz zdrowie w kuchni.

Jak gotować w próżni metodą Sous vide?

Gotowanie metodą sous vide nie wymaga specjalnych umiejętności kucharskich. Można wręcz stwierdzić, że poradzi sobie z nią nawet początkujący amator gotowania. Przed przystąpieniem do działania należy się jednak dobrze przygotować oraz zakupić niezbędny sprzęt, czyli urządzenie do pakowania próżniowego oraz cylkulator.

Należy pamiętać, że gotowanie tą metodą jest czasochłonne. W zależności od rodzaju i wagi mięsa, może trwać od godziny, nawet do 48 godzin. Temperatura musi być precyzyjnie uregulowana i również zależy od rodzaju mięsa.Przykładowo cielęcinę gotuje się w przedziale od 65 do 68 stopni, a warzywa od 80 do 85 stopni.

Urządzenia do gotowania sous vide znajdziesz w ofercie Gastrosilesia.pl.