Czystek lekarski – dobroczynne działanie

Czystek lekarski cieszy się już od wielu lat ogromnym zainteresowaniem oraz popularnością z uwagi na swoje liczne dobroczynne właściwości. W ziołolecznictwie jest on bowiem wykorzystywany w celu leczenia i profilaktyki rozwijających się stanów zapalnych w organizmie o podłożu nie tylko wirusowym, ale także bakteryjnym czy wywoływanym przez grzyby.

Czystek lekarski pochodzenie rośliny

Czystek lekarski pochodzi z terenów Europy południowej. Na tamtych obszarach rośnie dziko, natomiast na terenie Polski traktowany jest jako roślina uprawna.

Czystek właściwości lecznicze

Jak wspomniano powyżej czystek lekarski to roślina uprawniana w celach ziołolecznictwa. Zawiera ona bowiem liczne polifenole, a ich bogactwo zależy od danego gatunku tej drobnej rośliny. Polifenole mają właściwości przeciwutleniające oraz antynowotworowe, co jest z powodzeniem wykorzystywane nie tylko w profilaktyce, ale również wspomaganiu leczenia pojawiających się sezonowo bardzo powszechnych infekcji dróg oddechowych mających pochodzenie bakteryjne, wirusowe czy grzybicze. Ponadto, czystek lekarki obniża poziom cholesterolu we krwi co jest wykorzystywane w profilaktyce miażdżycy. Wpływa na zmniejszenie zawartości cukru we krwi oraz koi rany i drobne zmiany skórne. W kosmetologii doceniono jego atuty we wspomaganiu młodego wyglądu skóry oraz wzmacnianiu włosów i paznokci.

Czystek stosowanie

Czystek lekarski może być przyjmowany w postaci naparu, płukanek do ust lub kapsułek. Należy pamiętać o tym, że w przypadku napoju był on spożywany możliwie szybko po zaparzeniu. Na rynku zarówno w ofercie aptecznej, jak i zielarskiej dostępne są liczne suplementy diety zawierające czystek lekarski. Przed ich zastosowaniem należy zasięgnąć opinii lekarskiej co do możliwych interakcji czystka z przyjmowanymi na co dzień lekami. Warto również wybierać produkty poddane standaryzacji. W ich przypadku możliwe jest określenie jakościowe i ilościowe poszczególnych składników.

Czystek przeciwwskazania

Spożywanie suplementów diety czy naparów z czystka lekarskiego jest dość bezpieczne. Oczywiście tak jak w przypadku innych tego typu produktów szczególna troska i ostrożność powinna dotyczyć przyjmowania preparatów z czystkiem przez kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz małe dzieci.