Sauna zewnętrzna – o czym pamiętać przed zakupem?

Sauna zewnętrzna staje się obecnie coraz bardziej popularna w naszym kraju. Moda na takie rozwiązania przychodzi m.in. z Finlandii, gdzie posiadanie sauny zewnętrznej jest dość powszechne. W Polsce wiele osób zastanawia się jakie kwestie warto wziąć pod uwagę podczas jej zakupu. Oto praktyczne porady na temat wyboru dobrej sauny zewnętrznej.

Sauna zewnętrzna – jak wybrać idealną?

Zanim zdecydujemy się na zakup sauny warto zastanowić się czy nie wolimy wykonać jej sami. To co prawda wymaga czasu, ale jest znacznie tańsze. Dla osób, które wolą kupić gotową saunę dostępna jest oferta różnych rozmiarów i kształtów.

Co ciekawe, o ile budżet możne mieć znaczenie podczas wyboru sauny, o tyle ilość miejsca w domu i jego otoczeniu nie ma znaczenia. Dlatego nie warto obawiać się, że zabraknie miejsca na saunę w otoczeniu domu.

Sauna w okresie zimowym

Sauna zewnętrzna często rodzi obawy o to, czy sprawdzi się podczas chłodu. Przede wszystkim decydując się na zakup sauny nie należy obawiać się o okres zimowy i różnice temperatur. Do wyboru mamy sauny ogrodowe w formie domków oraz sauny ogrodowe beczki. Sauna w formie domku posiada płaski lub spadzisty dach i jest wyposażona w kabinę i małą przebieralnię. Można zdecydować się na model z niewielkim tarasem, a na nim balią ogrodową lub wygodną ławką do siedzenia.

Z kolei sauna w formie ogrodowej beczki to dobry wybór dla osób, które mieszkają poza miastem. Ciekawie wygląda w otoczeniu rustykalnym i

na górzystych terenach.

Piec do sauny ogrodowej

Obecnie poleca się zakup pieca do sauny ogrodowej. Warto jednak rozważyć jaki kupić. Obecnie poleca się piec elektryczny. Wiąże się to z faktem, że obsługa pieca opalanego drzewem jest znacznie bardziej pracochłonna i wymaga przygotowania opału w formie drzewa. Co więcej konstrukcja sauny wymaga by znalazł się w niej przewód dymny. Sama sauna musi mieć odpowiednio dużo miejsca, aby piec mógł się zmieścić.

Za wyborem pieca elektrycznego przemawiają również inne fakty, takie jak np. łatwiejsze sterowanie temperaturą, co znacznie usprawnia korzystanie z sauny. Atutem jest również łatwiejsze monitorowanie poziomu wilgoci wewnątrz sauny, co ma znaczenie podczas palenia oraz nagrzewania sauny.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Megiw