Niepłodność – warto się badać!

Problemy z poczęciem dziecka ma coraz więcej par, także w Polsce. Jest to mocno związane z rozwojem cywilizacji, niezdrową dietą, stresem i ogólnie złym trybem życia. Co ciekawe, często uważa się, że przyczyną niemożności poczęcia dziecka są problemy ze strony kobiety, ale nie zawsze tak bywa. Warto więc najpierw wykonać badanie nasienia wyniki pokażą, kto ma problem.

Dlaczego warto uzyskać wyniki badania nasienia?

Zbadanie męskiego nasienia jest o wiele łatwiejsze, szybsze, a nawet tańsze niż diagnostyka kobieca, która z oczywistych względów musi być bardziej skomplikowana. Warto więc zacząć właśnie od tego, a dopiero potem, kiedy okaże się, że mężczyzna jest w pełni zdolny do poczęcia potomka, zacząć diagnozować kobietę. Niestety, panowie zwykle wybierają odwrotną drogę – dopiero po żmudnej diagnostyce partnerki, kiedy okazuje się, że u niej jest wszystko w porządku, decydują się sami poddać badaniom. Dlaczego? Powodem tego jest wstyd, niechęć do rozmowy na ten temat i do wizyty w gabinecie czy laboratorium. Chodzi tu nie tylko o to, że czasem nasienie trzeba pozyskać w placówce, co może być krępujące. Panowie często też uważają, że problemy z płodnością są tożsame z problemami z potencją, a więc godzi to w ich męskość. Tak naprawdę jednak nie ma to absolutnie nic wspólnego. Nawet mężczyźni bardzo aktywni seksualnie mogą mieć problemy z płodnością, na przykład z powodu zbyt małej liczby plemników w spermie. Poza tym wyniki badania nasienia warto uzyskać także dlatego, że męską niepłodność w wielu przypadkach leczy się skutecznie i szybko. Lepiej więc zaoszczędzić sobie i swojej partnerce długotrwałego stresu.

Badanie nasienia jak się przygotować?

Wykonanie badania nasienia jest zupełnie bezbolesne i nie jest nieprzyjemne, w przeciwieństwie do diagnozowania kobiety, ale może być krępujące, co oczywiste. Nasienie do badania pobiera się drogą masturbacji i trzeba zadbać o higienę. Poza tym niezbędne jest wstrzymanie się przez kilka poprzedzających ten proces dni od aktywności seksualnej. Kiedy wykonuje się badanie nasienia wyniki zwykle obejmują nie tylko ilość plemników, ale też ich żywotność, ruchliwość itp., trzeba więc wybrać dobry test lub laboratorium oferujące pełne badanie. Poza tym trzeba pamiętać, że najlepiej jest dostarczyć próbkę nasienia w nie dłużej niż pół godziny od jej pozyskania.