Nici chirurgiczne – wchłanialne czy niewchłanialne

Nici chirurgiczne używane są przez lekarzy do zakładania szwów. Producenci zapewniają szeroką gamę produktów, różniących się od siebie grubością nici, składem, przeznaczeniem i właściwościami. Jednym z powodów tego stanu rzeczy mogą być, np. alergie pacjentów na poszczególne składniki produktów. Jedną z podstawowych klasyfikacji jest podział nici na tradycyjne i rozpuszczalne (biodegradowalne). Czym różnią się te dwa produkty? Jakie jest ich zastosowanie?

Podstawowa różnica – czas pozbycia się szwu

Jedną z podstawowych różnic pomiędzy nićmi tradycyjnymi a biodegradowalnymi jest czas ich pozbycia się z ciała. Nić chirurgiczna samorozpuszczalna wchłania się i rozpuszcza całkowicie przez okres około dwóch do trzech miesięcy. Inaczej ma się sytuacja w przypadku nici tradycyjnych, czyli niewchłanialnych. Zdarzają się przypadki, iż takie szwy można usunąć już po pięciu do siedmiu dni. Niewątpliwym minusem tego zabiegu jest fakt, że pacjent musi udać się do specjalisty w celu usunięcia szwów, co może być dla niego niezbyt komfortowe. Z drugiej strony, jak zostało przedstawione powyżej, nici chirurgiczne wchłanialne ulegają stopniowemu rozpadowi. Oznacza to, iż po pewnym czasie mogą one w niedostateczny sposób podtrzymywać tkanki. Dlatego też w niektórych przypadkach specjaliści decydują się na szwy tradycyjne. Znajdują one zastosowanie na przykład podczas zszywania ran skóry, zapewniając w ten sposób poczucie bezpieczeństwa pacjentowi.

Czy nici biodegradowalne zrewolucjonizują rynek?

Nić chirurgiczna, która rozpuszcza się samoistnie, a przez to sprawia, iż nie potrzeba wykonywać kolejnego zabiegu w celu ściągnięcia szwów, powinna zrewolucjonizować rynek medyczny. A jednak, jak zaznaczono powyżej, istnieją sytuacje, w których lepszym wyborem będą nici tradycyjne. Dlatego też na rynku można bez problemu dostać i jeden i drugi ich rodzaj, nie są one dla siebie konkurencją.

Nić chirurgiczna sklep

Zarówno nici chirurgiczne tradycyjne, jak i biodegradowalne można zakupić w specjalistycznych sklepach medycznych, często przez Internet. W tych najbardziej renomowanych wybór produktów jest największy. Kupimy w nich nie tylko nici o różnym składzie, przeznaczeniu i grubości, ale też odpowiednie do wykonywania zabiegów narzędzia.