Laserowe usuwanie blizn- zabieg, który nie da się niestety przeprowadzić u wszystkich pacjentów

Laserowe usuwanie blizn jak każdy zabieg kosmetyczny jest obarczony pewną dozą ryzyka. W związku z tym nie może być wykonany u każdego. Zwłaszcza gdy istnieją ku temu medyczne wyraźne przesłanki.

Komu odradza się laserowe usuwanie blizn?

Na pewno kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Po drugie powinni z niego zrezygnować chorzy, którzy przyjmują leki rozrzedzające krew lub silne sterydy.

Eksperymenty z laserem frakcyjnym nie są też dla osób ze zdiagnozowanym nowotworem skóry i u pacjentów, u których wykryto cukrzycę, a także atopowe zapalenie skóry. Zabiegu tego również nie poleca się osobom z łuszczycą lub mających aktualnie bardzo silną opaleniznę. Wykonanie go mogłoby im bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Czemu wyżej wskazanym osobom laserowe usuwanie blizn mogłoby przynieść więcej szkód niż pożytku?

Po pierwsze, bo w wyniku jego działania ich podstawowe schorzenia mogłyby się zaostrzyć i przybrać na silę. Wyjątkiem są tu kobiety karmiące piersią. One, gdy przestaną dawać dziecku pokarm, mogą skorzystać z powyższego rozwiązania.

Oczywiście, gdy nie ma co do niego innych ważnych przeciwwskazań medycznych. Po drugie u tych osób usuwanie blizn laserem mogłoby skończyć się nawet śmiercią. Toteż poleca się im inne bardziej konwencjonalne metody usuwania blizn.

Co można im zaproponować?

Osoby, u których usuwanie laserowe blizn jest całkowicie niemożliwe, muszą po pierwsze stosować maści i kremy apteczne. Po drugie nie mogą swojej blizny zbytnio wystawiać na słońce, bo to jej szkodzi. Po trzecie muszą dbać o wysoki poziom nawilżenia skóry.

Wiadomo, iż to poprawia jej elastyczność i sprawia, że jest ona ładniejsza. Po czwarte osoby te muszą również unikać sytuacji, w której blizna jest narażona na działanie takich czynników jak zimno czy bardzo niska temperatura. Dlatego też odradza się im pobyt w kriokomorze lub w miejscu, w którym mogliby doznać szoku termicznego.

W jakim stopniu podjęte przez nich działania są skuteczne?

Nie da się ukryć, że smarowanie maściami i kremami nie jest tak efektywne, jak laser frakcyjny. Niemiej u osób z poważnymi przeciwskazaniami do laserowego usuwania blizn codzienne nawilżanie skóry, jest to jedyna możliwość. Pacjentom tym pozostaje najczęściej ta opcja, iż muszą przywyknąć do życia z bliznami, gdyż nie da się ich na dobre wyeliminować.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.