Jaki cel mają badania prenatalne NFZ?

Odpowiednia diagnostyka podczas okresu ciąży to niezwykle istotna kwestia. Przeprowadzenie odpowiednich badań pozwala w porę wykryć wady płodu, dzięki czemu możliwa jest szybka interwencja lekarska. Dlaczego warto wykonywać badania prenatalne? Jak wykonać takie badania za darmo? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym artykule.

Jaką funkcję pełnią badania prenatalne?

Podstawową funkcją badań prenatalnych jest wykrywanie wad płodu w poszczególnych etapach ciąży. Jest to niezwykle ważne, ponieważ odpowiednio wcześnie zdiagnozowane dolegliwości pozwalają na uratowanie ciąży. Dzięki takim badaniom można sprawdzić, czy płód rozwija się prawidłowo, co zapewnia przyszłej mamie duży komfort psychiczny.Warto pamiętać o tym, że badania prenatalne są bezinwazyjne, dlatego nie należy się ich obawiać. Do najczęściej wykonywanych badań zalicza się USG oraz echo serca płodu.

Badania prenatalne NFZ

Wiele kobiet decyduje się na wykonanie poszczególnych badań na własną rękę, w prywatnych klinikach. Badania prenatalne są bezinwazyjne, dlatego do ich wykonania nie jest potrzebne skierowanie od lekarza prowadzącego. Istnieje jednak możliwość wykonania takich badań na NFZ, dzięki czemu są one zupełnie bezpłatne.Aby wykonać bezpłatne badania prenatalne należy udać się do ginekologa, który skieruje nas do odpowiedniej placówki. Wśród badań prenatalnych wykonywanych na NFZ należy zaliczyć: badanie USG, badanie USG połówkowe, nieinwazyjne badanie biochemiczne – test PAPP-A oraz inwazyjne badanie diagnostyczne, czyli amniopunkcję.

Dlaczego warto wykonywać Badania prenatalne NFZ?

Wykonywanie badań prenatalnych w różnych etapach ciąży jest niezwykle istotne dla zdrowia przyszłego dziecka oraz matki. Zdiagnozowanie chorób płodu we wczesnym etapie pozwala na szybkie i skutecznie leczenie. Większość chorób płodu można bowiem leczyć, kiedy dziecko znajduje się w fazie rozwoju wewnątrzmacicznego. Aby wykonać badania prenatalne NFZ należy udać się do ginekologa, który wypisze dla nas odpowiednie skierowanie.