Czym jest echokardiografia?

Echo serca płodu (echokardiografia) to badanie prenatalne, które wykonywane jest w celu wykrycia wad serca płodu. Badanie to jest nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne dla dziecka oraz matki. Najczęściej badaniu poddawane są kobiety w szczególnych przypadkach.

Na czym polega badanie echa serca płodu?

Echokardiografia jest badaniem USG, które przebiega tak samo, jak klasyczne badanie USG podczas wizyty kontrolnej u ginekologa. Badanie to wykonuje kardiolog prenatalny, który ma specjalistyczną wiedzę. Do wykonania badania prenatalnego używany jest specjalny sprzęt, który we wczesnych tygodniach życia płodu umożliwia wykrycie wad genetycznych. Po szybkim postawieniu diagnozy leczenie można zacząć od razu lub przygotować się do przeprowadzenia operacji dziecka tuż po urodzeniu.

Wskazanie do przeprowadzenia badania

Echo serca płodu (echokardiografia) przeprowadzana jest w szczególnych przypadkach, które mogą dotyczyć matki lub dziecka. Pierwszym zaleceniem do wykonania badania jest podejrzenie wystąpienia wad serca u dziecka. Zaleca się przeprowadzenie badania u kobiet, które ukończyły 35. rok życia lub chorują na cukrzycę ciążową. Kolejnym wskazaniem do echokardiografii jest występowanie w rodzinie wad serca oraz tendencja do samoistnego poronienia.

Kiedy wykonać echo serca płodu?

Badanie to może być wykonane już w 11 tygodniu ciąży, jeśli lekarz wykryje jakąkolwiek patologię u płodu, np. zaburzenie rytmu serca. Najczęściej jednak badanie to wykonywane jest pomiędzy 19 a 24 tygodniem ciąży, kiedy to serce płodu jest już wystarczająco rozwinięte.

Ile trwa badanie i jak się do niego przygotować?

Badanie prenatalne trwa od 10 do 30 minut w zależności od stopnia niepokojących zmian u dziecka oraz od jakości sprzętu, na jakim badanie jest przeprowadzane. Echokardiografia to badanie USG, które jest przeprowadzane w ten sam sposób co każde badanie kontrolne USG. Jedyną różnicą jest to, że echo serca płodu przeprowadzane jest przez lekarza kardiologa. Do badanie nie trzeba przygotowywać się specjalnie, ważne jest, aby odbyć spacer w celu zmniejszenia napięcia brzucha oraz nie smarować brzucha tłustymi kremami lub oliwką.