Jak dbać o nogi, by jak najdłużej były zdrowe?

Siedzący tryb życia, mała ilość ruchu oraz nadwaga to podstawowe przyczyny powstawania chorób żył. Opuchnięte i ciężkie nogi czy żylaki to schorzenia, które są bardzo uciążliwe, ale również groźne. Jak dbać o nogi, by jak najdłużej nie dokuczały nam żylaki?

Kompresjoterapia – dla kogo jest przeznaczona?

Choroby żył coraz częściej nękają ludzi w różnym wieku. Jest to schorzenie, które należy leczyć jak najszybciej, gdyż bardzo szybko może postępować i prowadzić do zakrzepicy żylnej, która jest poważnym zagrożeniem zdrowia i życia pacjenta.

Kompresjoterapia, czyli leczenie uciskiem, jest znane od lat. Opaski uciskowe na żylaki wykorzystywane są w profilaktyce, jak i leczeniu zaawansowanych zmian. Dodatkowo wykorzystywane są pończochy, rajstopy czy podkolanówki na żylaki.

Opaska uciskowa na żylaki zawsze powinna być dobierana przez lekarza. Jest to bardzo ważne, gdyż tylko dobrze dobrana opaska przyniesie efekty. Bardzo ważne jest ustalenie nie tylko rozmiaru, ale również klasy nacisku, która dobierana jest pod względem stopnia schorzenia. Samodzielnie dobrana opaska uciskowa na żylaki, która będzie miała za mały stopień nacisku, nie przyniesie spodziewanych efektów.

Dlaczego warto korzystać z opasek uciskowych na żylaki?

Opaska uciskowa na żylaki stosowana jest w profilaktyce leczenia chorób żył, jak i jako uzupełnienie skleroterapii.

Jest to małoinwazyjny sposób wsparcia zmęczonych i obrzmiałych nóg. Dzięki zastosowaniu opaski uciskowej na żylaki nie dochodzi do zastoju krwi w naczyniach żylnych, dodatkowo trzeba pamiętać, że nie gromadzi się również chłonka. Usprawnienie odpływu powoduje, że zmniejszają się obrzęki nóg oraz uczucie ciężkości.

Opaski uciskowe na żylaki zalecane są w każdy stadium problemów żylnych. W początkowym okresie mogą one ustrzec pacjenta przed dalszym rozwojem choroby. W zmianach zaawansowanych stosowane są jako wsparcie po zabiegu skleroterapii.

O korzystaniu z opaski uciskowej na żylaki nie powinny również zapominać kobiety w ciąży, która jest bardzo trudnym czasem dla organizmu. Zapobieganie żylakom jest dużo łatwiejsze niż ich leczenie.

Decydując się na opaski uciskowe na żylaki należy pamiętać, że opaska musi być noszona regularnie. Należy ją zakładać rano, gdy nogi są wypoczęte, a zdejmować wieczorem.