Dezynfekcja światłem – kiedy warto ją przeprowadzać?

Nie można mieć żadnych wątpliwości co do tego, że dezynfekcja jest niezwykle ważna. To właśnie dzięki niej można pozbyć się bakterii i wirusów, a co za tym idzie podnieść bezpieczeństwo dezynfekowanego pomieszczenia. Kiedy warto je stosować?

Gdy potrzebna jest dokładna dezynfekcja

Dezynfekcja światłem UV często jest przeprowadzana w gabinetach lekarskich, pielęgniarskich, stomatologicznych i zabiegowych. Właśnie tam używa się urządzeń takich, jak Sterylis. Trudno się temu dziwić. W każdym tego typu gabinecie od czystości zależy bezpieczeństwo i zdrowie przebywających w nich osób. Można więc śmiało powiedzieć, że dezynfekcja światłem to bardzo skuteczne i dość szybkie rozwiązanie, które daje świetny efekt przy małych nakładach pracy. To bardzo ważne, bo przecież w ciągu dnia ciężko jest znaleźć czas na prawidłową dezynfekcję całego pomieszczenia. Dezynfekcję światłem można przeprowadzić np. po wizycie pacjenta, o którym wiadomo, że ma on bardzo zaraźliwą chorobę.

Na koniec dnia

Dezynfekcja światłem UV powinna też być przeprowadzana na koniec dnia pracy w gabinecie lekarskim. Dzięki temu gabinet może być przygotowany do pracy w następnym dniu. Używanie Sterylisu powinno być traktowane jako coś oczywistego na zakończenie każdego dnia. Na początek powinno się gabinet dokładnie wysprzątać tj. odkurzyć go, przetrzeć wszelkie powierzchnie – biurko, krzesła, szafki, leżankę itd. Koniecznie powinno się też umyć podłogę. Dezynfekcja jest w tym wypadku postawieniem kropki nad i. Oczywiście podczas pracy lampy nikt nie powinien znajdować się w dezynfekowanym pomieszczeniu, bo promieniowanie UV może być szkodliwe dla zdrowia człowieka.

Po pracy

Powinniśmy też zaznaczyć, że dezynfekcję światłem można przeprowadzać także w innych miejscach niż gabinety lekarskie. Jest ona polecana w fabrykach, biurach, szkołach itd. Mówiąc krócej – powinno się ją przeprowadzać wszędzie tam, gdzie zbiera się dużo ludzi. Dzięki skutecznej dezynfekcji pomieszczeń zmniejsza się ryzyko transmisji zarazków. W dobie pandemii koronawirusa jest t bardzo ważna informacja, którą należy mieć na względzie. Poprawnie przeprowadzana dezynfekcja może być tym, co ochroni przed zakażaniem się wirusem, a przynajmniej zmniejszy ryzyko kontaktu z nim.