Dziurawiec pospolity – kiedy zbierać, żeby był najbardziej wartościowy?

Dziurawiec pospolity, nieco wbrew swojej nazwie, nie jest tak powszechnym zielem w naszych domowych apteczkach jak choćby rumianek, mięta czy nawet szałwia. A niesłusznie, ponieważ ma wiele cennych właściwości, w tym takie, które maj wszystkie wyżej wymienione zioła.

Inna nazwa dziurawca pospolitego to dziurawiec zwyczajny. Czasem zwany jest też zielem świętojańskim lub zielem św. Jana – to nazwa wywodząca się z dawniejszych czasów, a nawiązuje do daty, kiedy dziurawiec jest już w pełni rozwinięty. I to jest bardzo ważna data, bo właśnie wtedy można już samodzielnie zbierać dziurawiec.

Chwast o wielu zaletach

Dziurawiec to bylina dość powszechna w naszym otoczeniu. Rośnie na nieużytkach, skrajach dróg, linii kolejowych, pól, w rowach. Stąd jego pospolitość w nazwie. Często uznawany za chwast, ale kryje w sobie wiele cennych właściwości. Te jednak są największe, jeśli roślina zostanie zebrana o odpowiedniej porze roku. Jeśli nie chcemy kupować tego ziela, a chcemy mieć własnego zbioru, to dziurawiec kiedy zbierać jest najważniejszym pytaniem, na jakie musimy znać odpowiedź.

Kiedy zbierać dziurawiec?

Dziurawiec pospolity kwitnie z reguły od czerwca do września, czyli mniej więcej ten czas pokrywa się z latem. Początek lata wypada właśnie na św. Jana i dlatego uważa, że wtedy dziurawiec zwyczajny jest już gotowy do zbiorów. Gotowy, czyli najbogatszy w drogocenne składniki, o których będzie mowa poniżej. Do celów leczniczych zbiera się końcówki łodyg z kwiatami. Należy jedynie pamiętać, aby kwiatostan nie był przekwitnięty. Oczywiście, jak w przypadku każdych ziół, należy się po nie udać w czyste ekologicznie miejsce.

Zastosowanie dziurawca pospolitego

Dziurawiec, choć z nawy pospolity, to jeśli chodzi o jego właściwości, zdecydowanie pospolity nie jest. Należy do ziół o licznych dobroczynnych właściwościach. Warto mieć w swojej apteczce dziurawiec zastosowanie ma bowiem bardzo szerokie. Przede wszystkim wpływa łagodząco na wiele obszarów naszego organizmu. Wiele osób stosuje dziurawiec pospolity ze względu na właściwości uspokajające. Skutecznie koi on nerwy, wycisza, a nawet stwierdzono u dziurawca działanie antydepresyjnie.

Dziurawiec pospolity i jego właściwości pomogą również, gdy źle funkcjonuje układ trawienny, na przykład przy biegunkach. Dział też moczopędnie.