rękawice lateksowe bezpudrowe

Czym jest sterylizacja medyczna?

Sterylizacja medyczna cieszy się w ostatnim czasie ogromnym uznaniem. Można przypuszczać, że technik sterylizacji jest bardzo pożądaną profesją na rynku pracy. W tym artykule wyjaśnimy, jak wygląda dezynfekcja medyczna i gdzie znalazła zastosowanie.

Znaczenie sterylizacji medycznej

Nie ulega wątpliwości, że technicy sterylizacji są potrzebni w wielu placówkach medycznych. Głównym obowiązkiem technika jest sterylizacja, w skład której wchodzi również dezynfekcja medyczna. Przede wszystkim ważna jest czystość mikrobiologiczna sprzętu medycznego. Sterylizację należy wykonać wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko zakażenia pacjenta poprzez stosowanie tych samych narzędzi. Przeprowadza się ją zgodnie z procedurami, które w danej placówki są akceptowalne. Technik jest odpowiedzialny za sterylizację, a także za wybór środków do dezynfekcji. Dodatkowo prowadzi dokumentację wykonywanych działań i współpracuje z zespołem medycznym. Musi także znać reguły bezpieczeństwa pracy z materiałami skażonymi biologicznie oraz zasady BHP i wszystkie procedury sterylizacji. Jeśli chcesz zostać technikiem sterylizacji to musisz ukończyć studia lub szkołę policealną.

Technik sterylizacji

Gdy już zdobędziesz wykształcenie to możesz szukać zatrudnienia w szpitalach, prywatnych gabinetach lekarskich oraz placówkach ochrony zdrowia. Pracę można znaleźć także w instytutach prowadzących badania z użyciem materiału biologicznego. Trafnie wskazuje się, że technik sterylizacji jest też potrzebny w gabinecie weterynaryjnym oraz stomatologicznym. Ostatnio dynamicznie rozwija się branża beauty, czyli salony fryzjerskie, studia tatuażu oraz salony kosmetyczne. W takich miejscach technicy sterylizacji również są wymagani. Jeśli chcesz zapewnić sobie spokojną przyszłość i pewny zarobek to zacznij szkolić się w tym kierunku. Problemów ze znalezieniem zatrudnienia nie powinny mieć osoby z takim wykształceniem. Na początku średnie zarobki miesięczne wynoszą 4000 – 4500 zł, ale z upływem czasu powinny rosnąć. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu wiesz już, na czym polega Sterylizacja medyczna.