Jak zorganizować niezapomniane urodziny dla dziecka?

Bycie rodzicem to z pewnością ogromne wyzwanie. Już od pierwszych dni życia dziecka, opiekunowie zazwyczaj starają się przychylić maluchowi nieba i sprawić, aby niczego mu nie brakowało. Mamy tulą maleństwa w objęciach, koją płacze, przeżywają pierwsze kolki i wyżynające się ząbki, zachodzą w głowę, jak uczcić pierwsze urodziny dla dzieci.

Kiedy wyprawić roczek dziecku?

Nie ma chyba większego wydarzenia dla młodych rodziców, niż rocznica urodzin. Dla dzieci w pierwszych latach życia to święto nie jest aż tak istotne. Przecież roczniak czy dwulatek nie zdają sobie nawet sprawy z tego, że obchodzą jakieś święto. Mimo to, rodzice starają się zorganizować miłe przyjęcie, aby uczcić nawet tę pierwszą rocznicę przyjścia na świat. Wielu rodziców uważa, że wspominanie tego wydarzenia powinno odbyć się dokładnie rok później. Nie zawsze uda się jednak zorganizować urodziny dla dzieci dokładnie wtedy, kiedy one wypadają. Jeśli jest to środek tygodnia, znacznie lepiej będzie, jeśli tego dnia po prostu złoży się maluchowi życzenia, a samą imprezę można przenieść na weekend.

Kogo zaprosić na roczek dziecka?

Przyjęło się, że pierwsze urodziny dla dzieci powinny być wyjątkowe i niezapomniane. Najlepiej wyprawione hucznie, z dużą ilością gości, w wynajętej sali czy restauracji. Tymczasem, tak naprawdę wystarczy jeśli będzie się ten dzień przeżywać w gronie najbliższych. Rodzice, rodzeństwo, dziadkowie – to maluchowi wystarczy. Miło jest również zaprosić na tę okazję chrzestnych. Warto pamiętać jednak, że roczne dziecko może źle zareagować na zbyt dużą dawkę emocji jednocześnie. Jeśli nasz maluch jest wrażliwcem, znacznie lepiej będzie zaprosić część gości jednego dnia, a drugą część kolejnego.

Co przygotować na imprezę urodzinową malucha?

Menu, jakie powinno się znaleźć na urodzinach dla dzieci, powinno być dostosowane do gości, których się zaprasza. Jeśli na liście są wyłącznie osoby dorosłe, wówczas warto postawić na tradycyjny obiad, tort i przekąski na zimno. Jeśli na urodzinach pojawią się również dzieci, powinno się pomyśleć również o najmłodszych uczestnikach imprezy. Alkohol na urodzinach dla dzieci to kwestia sporna. Kieliszek szampana czy białe wino do obiadu z pewnością nikomu nie zaszkodzi, jednak z mocniejszymi trunkami warto się jednak wstrzymać.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Uniwersytetu rozwoju.