Jak można pozbyć się uporczywych zapachów?

Zaniedbane systemy klimatyzacji, niedostateczne wietrzenie oraz wszelkiego rodzaju zabrudzenia we wnętrzach pomieszczeń mieszkalnych i pojazdów są często siedliskiem bakterii. To powoduje nie tylko nieprzyjemne zapachy, ale także powoduje nudności i może wywoływać alergie. Sterylizowanie ozonem jest bardzo skuteczną metodą usuwanie zapachów i zarazków, a Sprzęt do dezynfekcji pomieszczeń jest coraz częściej wykorzystywany w gospodarstwach domowych i prywatnych autach.

Uporczywe zapachy

Wciąż istnieje wiele domowych przepisów na eliminację zapachów z pomieszczeń i pojazdów. Od suszonych jabłek, przez ocet jabłkowy, po mieloną kawę, specjalne dezodoranty lub pachnące zawieszki. Jednak w tych wszystkich przypadkach problem zapachu jest eliminowany tylko na krótki czas. Środki te zazwyczaj nie likwidują przyczyny, tylko nieco neutralizują zapach. Maskują rzeczywisty zapach lepszym lub przyjemniejszym zapachem. Jednak po chwili pojawia się pierwotny nieprzyjemny zapach i problem pojawi się ponownie.

Kiedy stosuje się ozonatory w pojazdach?

Profesjonalne salony samochodowe często wykorzystują do czyszczenia wnętrza pojazdu i wlotu klimatyzacji tzw. generatory ozonu. Ozonowanie jest zwykle stosowane w pojazdach śmierdzących nikotyną lub takich, których przewożono zwierzęta, popsuło się jedzenie, albo ktoś zwymiotował.

Usuwanie zapachów za pomocą ozonu

Podczas ozonowania urządzenie ozonujące (generator ozonu) wytwarza gaz O3 i uwalnia go. Aktywny ozon tlenowy reaguje z mikroorganizmami, w tym przypadku z cząsteczkami zapachowymi, i dezaktywuje je. Oryginalny zapach zostaje więc nie tylko zamaskowany, ale i przede wszystkim zniszczony. Według producentów urządzeń ozon w sposób zrównoważony i trwały niszczy nawet najbardziej uporczywe zapachy. Ta metoda czyszczenia dobrze się sprawdza w zabrudzonych pojazdach i nie zostawia szkodliwych pozostałości.

Dlaczego warto stosować ozonatory?

Za pomocą urządzenia ozonującego można dotrzeć do wszystkich zakamarków, trudno dostępnych miejsc w pojeździe, których nie może wyczyścić ręcznie. Podczas zabiegu ozon wnika również do głębszych poziomów tapicerki, takich jak dach pojazdu, panele boczne, dywaniki podłogowe i tapicerka siedzeń. Ponadto, gdy system klimatyzacji jest włączony, giną w nim zarazki, zarodniki grzybów (pleśni) i bakterie powodujące nieprzyjemny zapach.