Co to jest granita i czym różni się od sorbetu?

Enigmatyczna nieco nazwa granita kryje za sobą tradycyjny mrożony deser, pochodzący z gorącej Sycylii. „Granire” oznacza po włosku formowanie ziaren i to właśnie od tej czynności pochodzi nazwa lodowego przysmaku. Jak powstaje i czym różni się on od sorbetu?

Jak powstaje granita – http://siorbet.pl

Orzeźwiający włoski deser o nazwie granita jest przyrządzany na bazie kawy lub soków owocowych, które połączone w odpowiednich proporcjach z wodą i cukrem, a następnie mrożone dają efekt w postaci ziarnisto-lodowej konsystencji. Tradycyjne włoskie receptury uwzględniają przygotowywanie granity z soku z cytryny, pomarańczy, ale też o granit o smaku kawowym, pistacjowym lub migdałowym. Warto wiedzieć, że konsystencja i smaki granity będą się różniły w zależności od regionu Włoch w jakim są serwowane.

Z czym podawać granitę – http://siorbet.pl

Granita może być spożywana oddzielnie bądź też podana w towarzystwie sycylijskiej bułeczki „brioche”. Serwowana w ten sposób granita z pieczywem stanowi częste sycylijskie śniadanie podczas gorących miesięcy letnich. Granitę można uzupełnić dodając do niej listek mięty lub świeżej bazylii, które podbiją smak deseru, wzbogacą jego aromat, a także posłużą jako subtelna dekoracja.

Granita czy sorbet – jakie odróżnić te dwa desery?

Granita jest mrożonym deserem spokrewnionym z włoskim lodami gelato oraz sorbetem jednakże różni się ona od nich swą konsystencją. Granita jest nieco bardziej kremowa niż sorbet, a zarazem nie osiąga ona poziomu kremowości lodów, zachowując charakterystyczną, ziarnistą strukturę. Dodatkowo granita, w przeciwieństwie do lodów czy sorbetu, jest mrożonym deserem podawanym na śniadanie. Oczywiście może być też jedzona o każdej innej porze dnia jednakże to właśnie orzeźwiająca granita z bułeczką stanowi kultowe włoskie śniadanie z regionów w okolicach Etny.

Popularne smaki i kombinacje smaków granity

Idealnym materiałem na granitę są owoce o orzeźwiającym smaku takie jak arbuz lub cytrusy. Bardziej wyszukane wersje granity to desery o smaku migdałowym, pistacjowym lub kawowym.