Zrównoważona moda na jesień

Naukowcy biją na alarm twierdząc, że musimy szybko zmienić nawyki, by uratować ziemię, a świadomość ekologiczna w społeczeństwie stale rośnie. Przemysłowi modowemu przypisuje się szczególnie zły wpływ na środowisko, warto więc dowiedzieć się w jaki sposób można zadbać o Ziemię, kiedy robi się zakupy odzieżowe na jesień.

Klasyczne modele i barwy

Odzież damska na jesień kocha klasyczne modele. Zmieniają się modne odcienie, ale generalnie co roku powracają te same kolory – czerwony, pomarańczowy i żółty. Do tego nigdy z mody nie wychodzą czernie i biele. Szukając odzieży damskiej na jesień skupiajmy się więc na tych barwach oraz krojach, które lubimy. Dzięki temu garderoba wytrzyma kilka lat i nie przestanie być modna i elegancka, a niektóre z ubrań będą pasowały także do innych pór roku.

Naturalność

Ludzie nauczyli się już czytać składy jedzenia i kosmetyków, teraz czas na ubrania. Czytając metkę należy zwrócić uwagę na to, by w odzieży damskiej na jesień jak najwięcej było włókien naturalnych. Są one zdrowsze i lepiej ogrzewają, ale mają też inne zalety. Po pierwsze wytrzymują dłuższe użytkowanie niż syntetyki, później się mechacą, rwą, blakną. Poza tym w trakcie ich prania nie przedostaje się do wody mikroplastik, jak ma to miejsce w przypadku tkanin sztucznych. Czytając metkę należy zwrócić też uwagę na instrukcję użytkowania i prać ubrania zgodnie z nią – dzięki temu dłużej zachowają dobry wygląd.

Odzież używana, ale i nowa

Odzież używana wydaje się najbardziej ekologiczna, ale nie musi tak być. Jeśli wybierzemy nowe, dobrej jakości ubrania z tkanin naturalnych, które posłużą nam przez wiele lat, to nadal będzie to rozwiązanie bardzo ekologiczne. Oczywiście nie każdy ma czas i umiejętności by wydziergać sobie samodzielnie sweterek, nie każdego też stać na ubieranie się u krawca lub w zrównoważonej pracowni modowej. Na szczęście w sieci można kupić całkiem sporo nowych, dobrych jakościowo ubrań ekologicznych, popularne sieciówki także coraz częściej decydują się na wprowadzenie kolekcji bardziej ekologicznych – z przetworzonych ubrań z poprzednich lat, lepszych jakościowo lub z naturalnych tkanin. Bywa że taka odzież damska na jesień jest droższa od standardowej, jednak jest to inwestycja na lata, bo te ubrania po prostu mogą być dłużej użytkowane.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Salko.