Kiedy przydają się dziane opaski opatrunkowe?

Przerwanie ciągłości powłok skórnych, czyli zranienia, to najczęstsze skutki urazów, którym ulegamy w życiu codziennym. Niezależnie od wielkości i głębokości rany oraz obfitości krwawienia najważniejszym działaniem w sytuacji zranienia jest zabezpieczenie rany przed zanieczyszczeniami i drobnoustrojami, które mogą utrudnić proces gojenia. Chcąc wykonywać opatrunki w najwyższym stopniu bezpieczne, a przy tym wygodne, warto wykorzystać bandaże dziane.

Bandaże dziane – do czego służą?

Bandaże, opaski dziane służą do zabezpieczania ran, a dokładnie do podtrzymywania nieprzylepnych części opatrunku, głównie sterylnych kompresów gazowych lub włókninowych, które aplikuje się bezpośrednio na miejsce zranienia. Bandaże dziane są miękkie i elastyczne, przez co dokładnie dopasowują się do ciała, chronią kompresy i jednocześnie nie krępują ruchów poszkodowanego.

Dzianych opasek można użyć także w przypadku konieczności unieruchomienia stawu czy kończyny – grubsza warstwa szerokiej opaski skutecznie usztywnia i stabilizuje uszkodzoną część ciała.

Z czego wykonuje się bandaże dziane?

Opaski dziane produkowane są z bawełny, wiskozy lub poliestru. Bandaże bawełniane są lekkie, delikatne, nieobciążające i przez to niemal niewyczuwalne na skórze. Nie są one jednak elastyczne, przez co mniej skutecznie podtrzymują kompresy opatrunkowe. Końcówki opasek należy zawiązywać na supełek, albo zabezpieczać plastrami.

Opaski poliestrowe są bardzo mocne, elastyczne. Świetnie dopasowują się do ciała. Sprawdzają się w roli opatrunków stabilizujących w przypadku zwichnięć lub złamań.

Zalety bandaży dzianych

Obok lekkości i delikatności opasek dzianych warto zwrócić uwagę na ich przewiewność, dzięki której chronimy skórę przed odparzeniami . Prawidłowo zastosowane bandaże dziane nie podrażniają skóry, nie sprawiają bólu uciskiem na ranę.

Struktura opasek pozwala na przenikanie promieniowania rentgenowskiego, dzięki czemu do badań diagnostycznych nie trzeba zdejmować opatrunku.

Opaski opatrunkowe nawijane są na rolki, które zabezpiecza się opakowaniem z papieru lub folii. Opaski mają różną szerokość i długość. Rolki są poręczne i wygodne, nie zajmują dużo miejsca w apteczce. Dziane bandaże są produktem jednorazowego użytku.

Więcej informacji znajdziesz na stronie bandaże dziane.