Perfumy damskie – co warto o nich wiedzieć?

Dobrze dobrane perfumy są dopełnieniem kobiety. Perfumy mają wpływ na nasz nastrój oraz samopoczucie. Otulone perfumami czujemy się zmysłowe, eleganckie i pewne siebie. Na co zwrócić uwagę wybierając perfumy, które będą uzupełnieniem naszej osobowości?

Serce, głowa i baza

Wybór perfum nie jest łatwym zadaniem. W drogerii, gdzie jest całe mnóstwo kolorowych buteleczek, które urzekają barwą oraz kształtem skupienie się na odpowiednim zapachu jest bardzo trudne.

Dodatkowo po powąchaniu kilku rodzajów perfum tracimy powonienie, a zapachy zlewają się i są niemożliwe do rozróżnienia. Chcąc wybrać idealne perfumy dla siebie trzeba w pierwszej kolejności dowiedzieć się kilku rzeczy.

Każde perfumy składają się z nut zapachowych. Pierwszą nutą zapachową, która uwalnia się tuż po zaaplikowaniu perfum na skórę jest nuta zapachowa głowy. Czuć ją jednak bardzo krótko, gdyż tylko 10 – 15 minut. Nuta serca rozwija się po około 30 minutach i może się utrzymać na skórze nawet do 2 godzin. Nuta bazowa rozwija się najwolniej, ale najdłużej utrzymuje się na skórze, nawet do kilkunastu godzin.

Rodzaje perfum

Wybierając perfumy należy zwrócić uwagę nie tylko na nuty zapachowe, ale również na porę roku oraz porę dnia, w której będą używane perfumy.

Perfumy na wieczór mogą być bardziej intensywne i uwodzicielskie. Michael Kors perfumy damskie przeznaczone na specjalne okazje mogą być cięższe i zmysłowe. Sprawdzą się nuty pudrowe, piżmowe, waniliowe, czy z nutą paczuli. Ciekawe są perfumy kwiatowe, w których czuć mocniejszą nutę korzenną oraz orientalne przyprawy i dodatki.

Letnie perfumy powinny być delikatne, lekkie i zwiewne. Zapachy owocowe, takie jak gruszka, bergamotka, cytrusy, porzeczka, kwiat pomarańczy czy cydr będą delikatne i orzeźwiające. Michael Kors perfumy damskie na lato z nutą soli, lilii morskich czy ambry będą rześkie, świeże i delikatne. Idealnie sprawdzą się nie tylko na plaży, ale również w biurze w czasie długich godzin pracy.

Zimą można pozwolić sobie na cięższe perfumy. Michael Kors perfumy damskie z akcentem piżma, przypraw korzennych, goździków czy paczuli będą bardziej wyraziste.

Jak kupować perfumy?

Wybierając się po zakup perfum najkorzystniej zrobić to w godzinach przedpołudniowych, gdy nie jesteśmy jeszcze zmęczeni, a nasze ciało czuje się świeżo. Do drogerii nie perfumujemy się, ani nie używamy balsamów, gdyż wtedy odczytanie zapachu będzie dużo trudniejsze.

Nie warto wąchać więcej niż 3 – 4 zapachy, a w międzyczasie należy zneutralizować nos ziarenkami kawy. Dobrym pomysłem jest wzięcie próbek do domu i spokojne przyjrzenie się perfumom po kilku godzinach. Trzeba pamiętać, że nuta bazowa uwalnia się dopiero po dłuższym czasie.