Analiza składu farb do włosów

W składach farb do włosów mogą pojawiać się liczne niepożądane substancje, które co prawda wzmacniają i przedłużają efekt koloryzacji, ale przy okazji nierzadko niszczą pasma. Niektórych z nich zdecydowanie warto unikać. Jeżeli tylko dostrzeże się je w składzie produktu, najlepiej odłożyć go z powrotem na półkę.

Substancje alergizujące

To spora grupa kilku zróżnicowanych substancji, które łączy jedno – spora tendencja do wywoływania reakcji alergicznych. Są to chociażby: parabeny, siarczany, nikiel, rezorcyna oraz sztuczna henna.

Zetknięcie skóry z czynnikiem alergizującym doprowadza do wystąpienia charakterystycznych objawów. Na skórze głowy mogą pojawić się czerwone plamy i wysypka, którym będzie towarzyszyć uporczywy świąd.

Substancje kancerogenne

Zdecydowanie najbardziej szkodliwe i groźne dla zdrowia całego organizmu. Kiepskiej jakości farby do włosów mogą je niestety zawierać, dlatego należy się ich wystrzegać i celować w nieco droższe oraz sprawdzone produkty.

Kancerogenne substancje mogą zwiększyć ryzyko zachorowania na różnego typu nowotwory. Jest ich wiele, dlatego warto zapoznać się z ich nazwami, by potem móc je odróżnić od dobrych składników.

Amoniak

Główny i niestety nienajlepszy składnik większości farb do włosów. Umożliwia osiągnięcie wymarzonego efektu i sprzyja koloryzacji, ponieważ doprowadza do otwarcia łuski włosa, dzięki czemu pigment może szybciej w niego wniknąć, ale przy okazji negatywnie oddziałuje na stan kosmyków.

Jako że amoniak jest bardzo silnie działającą substancją chemiczną, przeważnie przesusza włosy i może je nieodwracalnie zniszczyć. Czasami też pozbawia je naturalnego barwnika, czyli melaniny, przez co włosy stają się matowe – tracą swój naturalny blask.

Silikony

Niegdyś uznawane za wartościowe substancje dla włosów, dziś posądzane o wyłącznie powierzchowne działanie. Na pozór potrafią wyraźnie poprawić wygląd fryzury, bo dzięki nim pasma stają się lśniące i gładkie, ale w rzeczywistości jest to tylko złudzenie.

Na szczęście teraz na rynku występują takie farby do włosów, które totalnie nie zawierają silikonów. Na pewno opłaca się po nie sięgnąć. Warto też skupić się na tym, by codzienna pielęgnacja włosów opierała się na produktach niezawierających silikonów.

Farby do włosów dostępne są w ofercie Kosmetykizameryki.pl.