Popularne diety odchudzające

Osoby, które pragną zrzucić nadmiarowe kilogramy mogą bez problemu znaleźć wiele propozycji diet. Jednak przed wyborem odpowiedniej metody odchudzania, należy się przede wszystkim zastanowić nad tym czy nie wpłynie ona negatywnie na nasz stan zdrowia, a także czy efekty, dzięki niej uzyskane będą trwałe.

Najpopularniejsze diety odchudzające

Popularność poszczególnych diet odchudzających zmienia się każdego roku. Regularnie powstają również nowe metody, które są w większości chętnie wypróbowywane przez wiele osób. Jednak warto wiedzieć, że większość z nich opiera się na zasadzie eliminacji pewnych produktów spożywczych, ograniczeniu ilości dostarczanych kalorii lub po prostu wprowadzeniu zmian w nawykach żywieniowych.

Gotowa dieta, której jadłospis opiera się na spożywaniu wartościowych produktów oraz przygotowywaniu ich w zdrowy sposób może korzystnie wpłynąć na funkcjonowanie całego organizmu. Dodatkowo prowadzi do naturalnej poprawy nawyków żywieniowych również po zakończeniu odchudzania.

Dieta niskokaloryczna z kolei nie skupia się tak bardzo na wskazaniu konkretnych produktów, które należy spożywać, a raczej na ich wartości kalorycznej. W trakcie jej stosowania najważniejsze jest ustalenie ilości kalorii, które powinny być każdego dnia dostarczane. Taka wartość powinna zostać obliczona indywidualnie dla każdej osoby i uwzględniać jej potrzeby, a także styl życia.

Czy dieta niskokaloryczna jest zdrowa?

Ogólne zasady stosowania diety niskokalorycznej odnoszą się głównie do ilości spożywanych posiłków niż ich jakości. Jednak każda osoba, której zależy na osiągnięciu założonego celu powinna zadbać o to, aby wszystkie posiłki były odpowiednio zbilansowane.

W trakcie stosowanie diety niskokalorycznej zalecane jest spożywanie 5 posiłków dziennie w niewielkich przerwach, co wpływa pozytywnie na naukę prawidłowych nawyków żywieniowych.

Dla kogo przeznaczone są diety odchudzające?

Ogólnodostępne diety odchudzające są przeznaczone dla osób zdrowych, które chcą pozbyć się nadmiarowych kilogramów. Większości z nich nie powinny stosować kobiety w ciąży oraz dzieci i młodzież.

Przed przystąpieniem do odchudzania zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, którzy pomogą w wyborze najkorzystniejszej metody w zależności od wyznaczonego celu, a także indywidualnych potrzeb.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Instytutu zdrowia Sofra.