Jak działa kalkulator kalorii?

Niestety żyjemy w czasach, w których regularne posiłki są rzadkością. Szybkie tempo życia prowadzi do zaburzenia metabolizmu, a to w konsekwencji do nadwagi. Jak można kontrolować ilość i jakość spożywanych posiłków? Ciekawą propozycją jest kalkulator kalorii. Jak on działa? Kto powinien z niego korzystać?

Kalkulator kalorii – co to jest?

Kalkulatory kalorii dostępne są w Internecie. Jest wiele stron, na których za darmo można wyliczyć zapotrzebowanie kaloryczne. Wystarczy podać niezbędne informacje i w kilka sekund otrzymujemy wynik.

Kalkulator kalorii pozwala obliczyć ilość kalorii w danym produkcie lub posiłku. Możemy także uzyskać informacje o ilości mikro- i makro składników w produktach. Dzięki temu możemy skomponować odpowiednią dietę, która przyczyni się do utrzymania prawidłowej wagi. Przy pomocy kalkulatora możemy obliczyć także dzienne zapotrzebowanie kaloryczne danej osoby, czyli uzyskamy informację, ile kalorii dziennie powinniśmy spożyć, aby organizm mógł normalnie funkcjonować.

Jakie informacje należy podać, aby obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne?

Zapotrzebowanie kaloryczne pozwala nam kontrolować ilość spożywanych posiłków. Jest ono zależne od wielu czynników. Przede wszystkim różni się ono w zależności od wzrostu i wagi danej osoby. Na ilość kalorii, które powinniśmy spożyć w ciągu dnia, wpływa także wiek, płeć oraz przede wszystkim styl życia.

Osoby aktywne fizycznie, regularnie uprawiające sport lub pracujące fizycznie potrzebują zjeść więcej niż osoby prowadzące siedzący tryb życia. Szukając kalkulatora kalorii, wybierzmy ten, który wymaga wpisania większej ilości danych, gdyż wynik będzie adekwatny do naszych potrzeb.

Co jeść, aby utrzymać prawidłową wagę?

Wiele osób jest całe życie na diecie. Jednak bardzo często nie przynoszą one zamierzonego efektu. Dlaczego? Bo bardzo często źle dobieramy jakość posiłków.

Przy pomocy kalkulatora kalorii możemy sprawdzić ilość kalorii w danym produkcie i ocenić, czy warto go wprowadzić do jadłospisu, czy nie.