Jakimi zaletami cechuje się dieta sokowa?

Duże ilości niezdrowego jedzenia, szczególnie tłustego czy też pełnego cukru, nie wpływa pozytywnie na nasz organizm. Niestety, często po prostu nie mamy czasu lub wiedzy, jak się odżywiać, żeby jeść zdrowo. W jaki sposób można odciążyć nieco układ pokarmowy? Stosując dietę sokową?

Jak się przygotować do diety sokowej?

Będzie ona polegała na tym, żeby przez określony założony czas spożywać tylko produkty płynne, takie jak soki. Oczywiście najlepiej byłoby, żeby te soki przygotowywać samodzielnie ze świeżych warzyw i owoców. Jeśli jest to niemożliwe, można oprzeć się na gotowych produktach, ale najlepiej wybrać te, które nie mają dodatkowego cukru.

Przed wdrożeniem diety sokowej trzeba nieco przygotować swój układ pokarmowy i w ogóle organizm. Po pierwsze już kilka dni wcześniej odstawić produkty wysoko przetworzone, gluten, a nawet nabiał, na rzecz warzyw i owoców. Nim zacznie się dieta sokowa, warto także zrezygnować ze słodyczy i białego cukru.

Na czym polega dieta sokowa?

Jak już wspomniano wcześniej, na spożywaniu jedynie soków, jednakże trzeba pamiętać o kilku sprawach. Nie jest to dieta odpowiednia do długiego stosowania, lecz do krótkiego detoksu. Mogą do niej przystąpić osoby zdrowe. Wystarczą około 2 – 3 doby by oczyścić jelita, sprawić, że odpocznie układ trawienny, trzustka i wątroba.

W tym czasie będzie także następowała niska podaż kaloryczna i dlatego też dieta sokowa powinna trwać jedynie kilkadziesiąt godzin. Najlepiej pić więcej soków z warzyw niż z owoców, ponieważ te drugie będą ogromnym zastrzykiem insuliny, a więc możemy mieć zachwiania samopoczucia. Z diety sokowej trzeba także umieć wyjść. Na czym to polega i ile ma trwać?

Jakie są cele diety sokowej?

Jej celem powinna być całkowita i trwała zmiana nawyków żywieniowych. Dlatego po jej zakończeniu dobrze byłoby nadal ożywiać się lekko i w oparciu o warzywa, a także kasze, zdrowe oleje i orzechy. Wychodzenie, czyli jedzenie lekkie i mniejszych porcji jest ważne także dlatego, żeby nie doszło do napadów wilczego głodu.

Trzeba więc zadbać o stałą podaż cukrów złożonych, które nie będą powodowały wahań hormonalnych. Dieta oparta na sokach może być świetnym wstępem do zdrowego stylu życia, o ile zachowamy dobre nawyki.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Instytutu zdrowia Sofra.