Dieta śródziemnomorska – co musisz o niej wiedzieć?

Dieta śródziemnomorska to temat, który interesuje coraz więcej osób. Na czym polega taki sposób odżywiania się? Co jest dozwolone, a czego unikać? Jakie są korzyści ze stosowania diety śródziemnomorskiej?

Główne założenia

Mówiąc o diecie śródziemnomorskiej, mamy na myśli formę odżywiania się, w której dominować będą świeże i zdrowe produkty dostępne w danym regionie. Nie ma tu mowy o spożywaniu rzeczy przetworzonych, zawierających chemiczne konserwanty i sztuczne barwniki. Odpowiedni dobór produktów daje efekt w postaci niezwykle smacznych potraw.

W diecie śródziemnomorskiej, której głównymi miłośnikami są Grecy i Włosi, jedzenie nie powinno odbywać się w pośpiechu. Spożywanie posiłków jest w tym wypadku wręcz celebrowane, przebiega spokojnie, radośnie, w przyjaznej atmosferze. Co ważne – dieta śródziemnomorska to niemal styl życia, dlatego przestrzeganie jej zasad ma być oczywistą przyjemnością, a nie rygorem i katorgą.

Zalety diety śródziemnomorskiej

Odżywianie się zgodne z zasadami diety śródziemnomorskiej daje ogrom korzyści dla zdrowia. Przede wszystkim zbilansowane posiłki i zdrowe produkty pozwalają zapobiec wielu ciężkim schorzeniom. Osoby będące na tego rodzaju diecie rzadziej chorują na miażdżycę i cukrzycę. Mniejsze jest także ryzyko wystąpienia u nich zawału serca.

Dieta śródziemnomorska poprawia też funkcjonowanie mózgu i pomaga walczyć ze zbędnymi kilogramami. Wiele osób z otyłością lub nadwagą wybiera właśnie tę formę odżywiania się. Mnóstwo witamin, błonnika i minerałów, które są podstawą diety śródziemnomorskiej, to dobry sposób na zadbanie o prawidłową masę ciała.

Zalecenia żywieniowe

W diecie śródziemnomorskiej bardzo ważne są przede wszystkim świeże warzywa i owoce – to właśnie na nich bazuje większość posiłków. Niezwykle istotne jest też włączenie do jadłospisu produktów zbożowych i zdrowych tłuszczów w postaci dobrej jakości oliwy. Nie można zapominać o rybach, owocach morza i porcji orzechów. Posiłki należy doprawić ulubionymi ziołami.

A czego unikać? Na pewno nie jest wskazane zbyt częste jedzenie czerwonego mięsa. Należy być ostrożnym również z nabiałem i jajami, a także słodyczami i alkoholem. Od czasu do czasu można jednak pozwolić sobie na małą lampkę czerwonego wina.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Instytutu zdrowia Sofra.