Brak ciąży pomimo starań? Czas na wizytę w klinice niepłodności

Współczesna medycyna oferuje wiele możliwości leczenia bezpłodności. Pary, które mają trudności z poczęciem wymarzonego potomstwa, powinny zwrócić się do lekarzy pracujących w klinikach niepłodności. Klinika prenatalna Katowice przeprowadzi badania diagnostyczne oraz kompleksowe leczenie.

Klinika niepłodności – wywiad i diagnostyka

Na pierwszym spotkaniu lekarz prowadzący przeprowadzi rozmowę z partnerami. Jego pole zainteresowań dotyczyć będzie aktualnego stanu zdrowia, przebytych chorób i stylu życia. Prawdopodobnie zleci też pakiet badań podstawowych, by na tej podstawie określić, jaką ścieżkę diagnostyczną obrać. Aby rozpocząć leczenie bezpłodności należy najpierw ustalić, czy jej przyczyny leżą w kwestiach endokrynologicznych, czy ginekologicznych.

Ginekologiczne badania diagnostyczne w klinice prenatalnej Katowice obejmują:
– kolposkopię – czyli określenie stanu dolnego odcinka układu rozrodczego za pomocą sprzętu optycznego. Badanie jest bezbolesne i przeprowadza się je na fotelu ginekologicznym.
– ocenę rezerwy jajnikowej czyli sprawdzenie ilości pęcherzyków w jajnikach. W związku z tym, że każda kobieta rodzi się z określoną ich ilością, na podstawie tego badania można określić jej płodność.
– badanie nasienia, czyli sprawdzenie płodności mężczyzny. Sprawdza się ilość, ruchliwość i morfologię plemników.
– histeroskopię czyli badanie, które w razie potrzeby łączy się z zabiegiem. Do jamy macicy wprowadza się histeroskop, za pomocą którego można obejrzeć jej wnętrze, a także przeprowadzić zabieg.
– klinika niepłodności to miejsce, gdzie można przeprowadzić biopsje endometrium. Polega na uszkodzeniu ścianki macicy w trakcie trwania fazy lutealnej cyklu miesiączkowego. Dzięki kontrolowanemu naruszeniu endometrium, jest ono bardziej podatne na zagnieżdżenie się zarodka.
– zabiegi laparoskopowe pozwalające usunąć potencjalne przyczyny niepłodności.

Leczenie bezpłodności

Klinika prenatalna Katowice stosuje trzy sposoby leczenia trudności z płodnością. Najprostszą z nich jest podanie nasienia do macicy, czyli inseminacja. Materiał pobrany od partnera lub dawcy (w przypadku, gdy plemniki partnera nie wykazują odpowiednich cech) zostaje umieszczony w jamie macicy. Popularne in vitro to zapłodnienie pozaustrojowe. Zapłodniony w warunkach laboratoryjnych zarodek przenosi się do jamy macicy. In vivo to metoda, która polega na przeprowadzeniu zapłodnienia bezpośrednio w ciele kobiety. Dzięki temu zarodek od pierwszych chwil rozwija się w kontakcie z matką, w najbardziej naturalny sposób.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z http://www.gyncentrum.pl/