Żywienie pozajelitowe to przyjmowanie pokarmu, a raczej substancji odżywczych dożylnie. Taki sposób karmienia zaleca się osobom, które są po zabiegach, operacjach, w ciężkim stanie, są niedożywione lub nie ma możliwości podania im jedzenia naturalną drogą pokarmową. Do tego typu odżywiania stosowane są specjalne preparaty do żywienia pozajelitowego.
Co powinny zawierać mieszanki do żywienia pozajelitowego?
Najważniejsze składniki preparatów do żywienia dożylnego to: węglowodany, tłuszcze w postaci emulsji, elektrolity, woda, aminokwasy, niektóre pierwiastki w niewielkiej ilości oraz witaminy. Wszystkie te substancje są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu pacjenta. Jedne z nich zapewniają energię: węglowodany, tłuszcze, inne zaś takie jak aminokwasy wykorzystywane są, jako budulec.
Preparaty do żywienia pozajelitowego mogą być wieloskładnikowe i tutaj zazwyczaj są to mieszanki All In One, czyli wszystko w jednym. Są jednak i takie, które składają się z dwóch lub trzech komór, a w każdej komorze jest inny składnik. Oczywiście to, jaki preparat podany zostanie choremu, zależy od jego potrzeb, stanu, w jakim się znajduje i cech jego organizmu.
Żywienie pozajelitowe – przygotowanie preparatów
Mieszanki do karmienia pozajelitowego są robione przez farmaceutów. Podczas procesu ich tworzenia, mieszania muszą być spełnione pewne warunki. Przede wszystkim miejsce robienia preparatów do żywienia pozajelitowego musi być sterylne. To pozwoli na zminimalizowanie infekcji u chorego.
Preparaty do żywienia pozajelitowego muszą być jałowe. Warto pamiętać, że mieszanki do tego typu karmienia są opracowywane przez zespół leczący daną osobę, a wykonywane zazwyczaj w aptekach przyszpitalnych.
Na co zwrócić uwagę, wybierając mieszanki do żywienia pozajelitowego?
Najważniejsza jest jakość takich preparatów oraz ich sterylność. Kolejną ważną sprawą jest ich skład. Dobór odpowiedniego preparatu dla chorego jest niezwykle istotny. Inne preparaty będą podawane osobom starszym, a inne małym dzieciom. Każdy z pacjentów ma inne zapotrzebowanie na określone substancje odżywcze.
Poza tym najlepiej swoje wybory konsultować z lekarzem prowadzącym, personelem szpitala. Można również o radę poprosić farmaceutę, który zajmuje się mieszaniem preparatów do żywienia pozajelitowego.
Preparaty do żywienia pozajelitowego dostępne są w ofercie Grupa Anmar