Na czym polega embolizacja?

Dzięki postępowi w medycynie lekarze mogą oferować nowoczesne metody leczenia, które zastępują zabiegi chirurgiczne. Obecnie wiele chorób można leczyć dzięki zabiegom mało inwazyjnym, które są skuteczne, mniej stresujące dla pacjentów i pozwalają im szybko wrócić do codziennego trybu życia. Jednym z takich zabiegów jest embolizacja.

Co to jest embolizacja?

Embolizacja to zabieg stosowany w wielu dziedzinach medycyny, przede wszystkim w neurologii, ginekologii, urologii, pulmonologii oraz gastrologii. Stosowana jest w przypadku leczenia tętniaków mózgu, mięśniaków macicy, małych zmian nowotworowych w nerkach, wątrobie, narządach płciowych.

Embolizacja polega na zamykaniu wadliwych naczyń tętniczych lub żylnych. Dzięki temu do miejsc objętych zmianami chorobowymi przestaje dopływać krew z tlenem i substancjami odżywczymi. Z czasem naczyniaki, mięśniaki obumierają, a tętniak nie grozi pęknięciem.

Jak przebiega embolizacja?

Embolizacja jest zabiegiem bezpiecznym i bezbolesnym. Przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, a podczas zabiegu pacjent jest całkowicie świadomy tego, co się wokół niego dzieje. Zabieg trwa od 40 do 120 minut.

Po znieczuleniu miejscowym lekarz nacina tętnicę udową i wprowadza do niej cewnik, który naczyniami prowadzony jest do właściwego miejsca. Do cewnika wprowadzany jest materiał kontrastowy, który ułatwia lekarzowi śledzenie drogi cewnika na ekranie monitora. Na koniec tętnica zostaje zamknięta materiałem embolizacyjnym, którym najczęściej są specjalne sprężynki (coile) lub gąbki.

Korzyści z embolizacji

Embolizacja tętnicy wykonywana jest w warunkach szpitalnych, ale hospitalizacja trwa tylko 1-2 dni. To znacznie krócej niż w przypadku operacji chirurgicznej, dodatkowo nie ma znieczulenia ogólnego, cięcia chirurgicznego, szwów i blizn. Pacjent nie wymaga rehabilitacji i po kilku dniach może wrócić do codziennego trybu życia i pracy zawodowej.

Embolizacja znacznie zmniejsza ryzyko powikłań po wykonanym zabiegu. Najczęściej występującymi powikłaniami są gorączka, bóle głowy, zaczerwienienia w okolicach tętnicy udowej, które ustępują po kilku dniach.

Mimo wielu zalet i dużej skuteczności zabieg embolizacji tętnic nie jest refundowany przez NFZ, a koszt wynosi ok. 10 000 zł.