Kompresy włókninowe – rodzaje i zastosowanie

Mniejsze i większe rany czy skaleczenia o różnym charakterze to powód do tego, aby wykonać opatrunek. Głównym zadaniem opatrunku jest zabezpieczenie rany i tym samym również przyspieszenie gojenia, dlatego należy użyć do tego zabiegu odpowiednich materiałów opatrunkowych, w tym między innymi kompresów włókninowych.

Kompres włókninowy – co to takiego?

Kompresy włókninowe to rodzaj materiału opatrunkowego o bardzo powszechnym zastosowaniu, którego najczęściej używa się do różnego rodzaju ran, skaleczeń czy otarć, ale nie tylko – tego rodzaju kompresy stosuje się również między innymi na blokach operacyjnych czy w czasie badań diagnostycznych. Ich zaletą jest to, że w pierwszej fazie opatrywania rany skutecznie tamują krew.

Tego rodzaju wyrób medyczny jest więc jednym z podstawowych materiałów opatrunkowych każdej placówki medycznej, ale nie tylko – kompresów włókninowych używa się także w domach i są elementem wyposażenia różnego rodzaju apteczek, w tym także samochodowych. Wraz z bandażem kompresy stanowią kompletny opatrunek.

Rodzaje kompresów włókninowych

Wszystkie dostępne kompresy włókninowe mogą różnić się pod kilkoma względami, dlatego można dopasować je indywidualnie do swoich oczekiwań oraz potrzeb konkretnej placówki medycznej. Mogą one różnić się między innymi gramaturą, ilością warstw oraz rozmiarami. Jednym z najbardziej powszechnych rozwiązań są na przykład kompresy 4-warstwowe.

Rozmiar kompresu włókninowego dostosowuje się przede wszystkim do wielkości i rodzaju rany, dlatego warto mieć pod ręką zarówno mniejsze, jak i większe tego rodzaju wyroby medyczne, które wraz z bandażem stworzą trwały i bezpieczny opatrunek dla różnego rodzaju ran.

Jałowe i niejałowe

Kompresy włókninowe można także zakupić w postaci jałowej oraz niejałowej. W tym pierwszym przypadku pakowane są one pojedynczo, a te w postaci niejałowej dostępne są w opakowaniach zbiorczych w większej ilości. W apteczkach najlepiej sprawdzą się pojedynczo pakowane kompresy w różnych rozmiarach.

Jako że stosuje się je zarówno na rany zamknięte, jak i otwarte, to przed zastosowaniem konieczne jest wyjałowienie kompresów niejałowych – w przeciwnym wypadku mogą stać się źródłem zakażenia. Dokonuje się tego za pomocą pary wodnej, chemicznie lub radiacyjnie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie kompresy włókninowe.