Kiedy najlepiej zbierać dziurawiec?

Dziurawiec zalicza się do ziół o bardzo wszechstronnym działaniu. Ma liczne dobroczynne właściwości, które czynią go bardzo pożytecznym zielem. W efekcie powinno się ono znaleźć w każdej domowej apteczce. Jak niemal każde ziele, można go kupić w aptece czy sklepie spożywczym, ale można zrobić zapas dziurawca samodzielnie i mieć go pod ręką cały rok.

Dziurawiec na liczne dolegliwości

To niepozorne ziele nie jest tak powszechnie stosowane jak rumianek, mięta czy nawet melisa, a ma dużo cennych właściwości. Co więcej, łączy w sobie część właściwości, które mają wszystkie wcześniej wymienione rośliny, więc jest tym bardziej wskazane, aby mieć go w apteczce.

Niepozorny Dziurawiec zastosowanie ma bardzo szerokie. Podobnie jak mięta czy rumianek, działa pozytywnie przy zaburzeniach układu trawiennego. Pomoże przy biegunce, bólach brzucha spowodowanych zatruciami czy przejedzeniem. Działa też rozkurczowo i moczopędnie.

Uspokajająco działa również na układ nerwowy, a więc pod tym względem dziurawiec pospolity ma działanie zbliżone do melisy. Szklanka naparu pozwoli ukoić nerwy i zredukować stres.

Gdzie szukać dziurawca?

Dziurawiec jest może mniej powszechny w sklepach od tych najpopularniejszych ziół, ale na pewno znajdziemy go w sklepach o większym asortymencie, w większych marketach i oczywiście w aptekach.

Dziurawiec nie jest drogim produktem, ale można koszty jego pozyskania zredukować nawet do zera, zbierając go samodzielnie. Jak wynika z nawy, jest pospolity w naszym kraju. Najłatwiej znaleźć go na nieużytkach, na łąkach, w rowach, na skraju lasów. Zauważyć go łatwo, ponieważ wyróżnia się soczystą żółtą barwą kwiatów.

Kiedy zbierać dziurawiec?

Dziurawiec pospolity, jak wspomniano wcześniej, i na co zresztą wskazuje nazwa, to roślina u nas powszechnie występująca. Jeśli wiemy, gdzie go szukać i już namierzymy dziurawiec kiedy zbierać to zasadnicza kwestia. Chodzi tu oczywiście o porę roku.

Specjaliści radzą, aby dziurawiec zbierać najlepiej na przełomie wiosny i lata, a więc w czerwcu i lipcu. Wtedy kwiaty, które nas w jego przypadku interesują, są już w pełni rozkwitu i dziurawiec pospolity ma wtedy najbardziej niepospolite właściwości. Oczywiście, należy pamiętać, aby zbierać go w miejscach czystych ekologicznie.