Dlaczego warto pić herbatę z hibiskusa?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że hibiskus herbata cieszy się ogromną popularnością w Indiach i krajach arabskich. Produkt został bowiem doceniony przede wszystkim ze względu na walory smakowe. Nie wszyscy mają jednak świadomość, że jej codzienne spożywanie może przynieść mnóstwo korzyści zdrowotnych. Jakie właściwości ma herbata hibiskus?

Herbata z hibiskusa i jej wpływ na zdrowie

Warto wiedzieć, że napary z wysuszonego kwiatu hibiskusa będą pobudzały do pracy układ odpornościowy. Omawiana herbata hibiskus powinna być zatem spożywana przede wszystkim przy różnego rodzaju infekcjach. Należy również zaznaczyć, że surowiec działa regenerująco i ochronnie na wątrobę.

Hibiskus herbata wykazuje się również właściwościami obniżającymi ciśnienie krwi w przypadku osób zmagających się z umiarkowanym i łagodnym nadciśnieniem tętniczym. Z kolei dzięki właściwościom hipolipemicznym jest w stanie obniżyć poziom “złego cholesterolu” – LDL.

Należy zdawać sobie sprawę, że herbata z hibiskusa przynosi również bardzo dużą liczbę korzyści dla urody. Godny uwagi jest fakt, że moczopędne działanie umożliwi pozbyć się nadmiaru wody z organizmu czy nagromadzonych toksyn. Ponadto kwiat hibiskusa przyczynia się do opóźnienia starzenia się skóry. Poprawia się również jej wygląd.

Substancje aktywne hibiskusa

Należy mieć świadomość, że kwiat hibiskusa zawdzięcza swoje działanie lecznicze substancjom, które znajdują się w składzie tego surowca roślinnego. Do podstawowej grupy istotnych związków chemicznych należy zaliczyć przede wszystkich kwasy organiczne: kwas jabłkowy, cytrynowy, szczawiowy, winowy czy hibiskusowy. Godny uwagi jest fakt, że nie powinno być ich mniej niż 13,5% w przeliczeniu na wspomniany wcześniej kwas cytrynowy.

Koniecznie należy zdawać sobie sprawę, że kwas hibiskusa jest również bardzo bogatym źródłem antocyjanów. Nadają mu one intensywną, a także właściwą barwę. W składzie kwiatu hibiskusa znajdują się także polifenole i flawonoidy, które pełnią rolę bardzo ważnych przeciwutleniaczy strzegących organizmu przed infekcjami czy przedwczesnym starzeniem się. Nie można oczywiście zapomnieć o dużych ilościach witaminy C, olejku eterycznego czy substancje o charakterze śluzów. Produkt nie jest jednak rekomendowany kobietom w ciąży. Panie, które planują spożywać herbatę z hibiskusa, powinny wcześniej skonsultować się ze swoim ginekologiem.