Co warto wiedzieć o endometriozie?

Endometrioza to schorzenie, które dotyka kobiety w wieku rozrodczym. Choroba ta polega na występowaniu błony śluzowej macicy poza nią, na przykład w jajowodach, jajnikach, trzonie macicy bądź na powierzchni jamy brzusznej. Endometrioza to poważne schorzenie, które wymaga specjalistycznego leczenia.

Endometrioza – co warto wiedzieć?

Okazuje się, że przyczyny endometriozy nie są w pełni zbadane. Eksperci podejrzewają jednak, że wpływ na jej rozwój mają czynniki genetyczne, hormonalne, a także immunologiczne.

W Polsce pojawia się coraz więcej gabinetów medycznych, w których oferowane jest leczenie endometriozy. Zawsze warto postawić na renomowaną placówkę, gdyż liczy się przede wszystkim jakość leczenia.

Endometrioza objawy

Okazuje się, że do najczęstszych objawów endometriozy należą bóle podbrzusza, bóle w czasie stosunku seksualnego, zaburzenia miesiączkowania, a ponadto trudności w zajściu w ciąże. Co więcej, endometrioza jest jednym z podstawowych powodów niepłodności u pań.

Warto wiedzieć o tym, że endometrioza to schorzenie wymagające specjalistycznej opieki lekarskiej. Leczenie w wielu przypadkach polega na a stosowaniu leków hormonalnych, których zadaniem jest hamowanie wzrostu błony śluzowej poza macicą, a także na interwencji chirurgicznej.

Leczenie endometriozy

Okazuje się, że w niektórych przypadkach wymagane jest usunięcie zmian endometrialnych, a także jajników, co związane jest z trudnym doświadczeniem dla kobiety. Medycyna jednak stale się rozwija. Prawdopodobnie w przyszłości zostaną opracowane nowe metody leczenia endometriozy.

Bardzo ważną kwestią jest to, żeby zdiagnozować endometriozę możliwie jak najwcześniej, ponieważ szybkie rozpoczęcie leczenia w wielu przypadkach pomaga w minimalizacji objawów. Co więcej, zapobiega też postępowaniu choroby. Warto dodać, że u pań, u których stwierdzono endometriozę, trzeba regularnie sprawdzać stan zdrowia. W takim przypadku zalecane są częste konsultacje lekarskie, zwłaszcza w przypadku pojawienia się nowych objawów.