Badania prenatalne nfz, kto może wykonać je z refundacją?

Badanie prenatalne może wykryć wszelkie wady rozwojowe, które zdarzają się najczęściej. Coraz więcej osób decyduje się je wykonać, nawet wtedy, kiedy nie ma konkretnych wskazań, aby to zrobić. Niewiele też osób wie, że badania prenatalne nfz, także są możliwe do wykonania. Warto wiedzieć, kiedy możemy na to liczyć, aby zaoszczędzić swoje pieniądze. Badania prenatalne na nfz jednak może wystawić skierowanie wyłącznie ginekolog, który prowadzi ciążę. Musimy więc to właśnie jego o nie poprosić.

Kiedy badanie prenatalne nfz należy się bezwzględnie?

Badania prenatalne na nfz w kilku przypadkach bezwzględnie się należą, jednak o tym decyduje lekarz prowadzący. Musimy być pewni, że wystawi nam skierowanie i napisze na nim, dlaczego refundacja badań nam się należy. Wykonuje się je przede wszystkim, kiedy lekarz zobaczy dość nieoczywisty obraz usg, gdzie widoczne są nieprawidłowości, a także, kiedy wiek kobiety przekracza 35 lat. Możemy także liczyć na to, że badanie prenatalne nfz wykonamy także wtedy, kiedy w rodzinie występowały wady rozwojowe i genetyczne. Zakłada się bowiem, że jest większe ryzyko ich powstawania u takiej ciężarnej.

Badanie prenatalne NFZ, kto może wydać na nie skierowanie?

Na tego rodzaju Badania prenatalne nfz może skierować wyłącznie ginekolog, który prowadzi daną ciążę. Jednak nie otrzymamy skierowania na refundację, kiedy lekarz nie będzie widział wskazań do wykonania badań. Jednak nie musimy spełniać wszystkich warunków, aby badanie mogło nam zostać wykonane na NFZ. Wystarczy jeden czynnik, abyśmy bez problemu otrzymali skierowanie na badanie, za które nie będziemy musieli płacić.

Dlaczego warto wykonać badania prenatalne?

Badanie prenatalne jest nieinwazyjne, a także całkowicie bezbolesne. Możemy także liczyć na to, że będzie w stanie wykryć nieprawidłowości i najbardziej popularne wady genetyczne. Jest to bardzo często jedyna możliwość, aby dziecko w porę otrzymało pomoc, bo po urodzeniu już przygotowani lekarze, będą mogli zacząć odpowiednie leczenie. Warto więc wiedzieć, czy płód jest zdrowy i czy nie będzie konieczności, aby leczyć dziecko albo tuż po urodzeniu, albo jeszcze w łonie matki. Nie musimy w tym przypadku tracić czasu, który często jest kluczowy, aby pomóc dziecku.