4 zalety rękawic nitrylowych

Nitryl jest materiałem wykonywanym z kauczuku syntetycznego (a dokładnie – kauczuku butadienowo-akrylonitrylowego), określanym skrótem NBR. Jest to popularna odmiana gumy, której główną cechą jest olejoodporność. Rękawice nitrylowe śmiało mogą być więc używane z olejami, benzyną i smarami. A co takiego jeszcze oferują?

1 – solidna struktura

Nitryl to prawdziwy mocarz wśród wszystkich materiałów wykorzystywanych do produkcji rękawiczek. W przeciwieństwie do lateksu ma zwartą i stabilną strukturę, którą naprawdę ciężko naruszyć.

Oczywiście ta stabilność odbiera rękawiczkom pewną elastyczność, ale w zamian za to doprowadza do tego, że staja się one nawet kilkukrotnie bardziej odporne na przerywanie i przekłucia niżeli rękawiczki lateksowe.

2 – ochrona przed szkodliwymi substancjami

Ogólna trwałość rękawic nitrylowych decyduje o ich bezpieczeństwie. Mogą być one śmiało używane nawet tam, gdzie ma się kontakt z pozornie szkodliwymi substancjami, albowiem pozostaną na nie obojętne.

Nitryl potrafi zabezpieczyć przed przenoszeniem różnego rodzaju patogenów, przenoszonych przede wszystkim wraz z krwią. Właśnie z tego względu powszechnie używa się go w różnych placówkach medycznych – szpitalach, ośrodkach zdrowia i gabinetach dentystycznych czy kosmetycznych.

3 – ochrona przed alergią

U wielu osób nawet krótki kontakt z rękawicami lateksowymi potrafi zakończyć się poważną reakcją alergiczną, wraz z jej wszystkimi możliwymi objawami. Nitryl działa jednak zupełnie inaczej od lateksu. W przeciwieństwie do niego raczej nie powoduje działań niepożądanych i to nawet w sytuacji, gdy rękawic nitrylowych używa się przez dłuższy czas.

Mimo wszystko przy kontakcie z nowym materiałem zawsze należy zachować pewną ostrożność. Może zdarzyć się tak, że nawet nitryl u niektórych osób wywoła drobne reakcje alergiczne, choć są to naprawdę rzadkie przypadki.

4 – różne opcje do wyboru

Z uwagi na to, jak wiele korzystnych właściwości oferują rękawice nitrylowe, producenci zaczęli je tworzyć w różnych konfiguracjach. Na rynku dostępne są ich przeróżne rozmiary i konstrukcje – do wyboru, do koloru.

Mnoga ilość modeli do wyboru pozwala na ich idealne dopasowanie do konkretnego przeznaczenia. Inne rękawiczki mogą sprawdzić się przy zabiegach chirurgicznych, a zupełnie inne w użytku domowym.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Grupa Anmar.