Schorzenia skóry głowy są bardzo często długotrwałe i wywołują dalsze problemy natury estetycznej. Dlatego w razie dyskomfortu w tym obszarze nie warto zwlekać i należy zwrócić się do specjalisty – lekarza trychologa. Czym dokładnie zajmuje się trycholog i jakie są współczesne metody leczenia dolegliwości związanych z włosami i skórą głowy?
Krótka historia trychologii
Początki trychologii jako dziedziny medycyny datuje się na końcówkę XIX wieku, kiedy to brytyjski profesor Wheeler rozpoczął badania nad wypadaniem włosów i sposobami leczenia tej przypadłości. Po pierwszej wojnie światowej działalność rozpoczęła klinika zajmująca się wyłącznie przypadłościami związanymi z włosami i skórą głowy, jednak została zamknięta w czasie drugiej wojny.
Od lat 70. XX wieku ośrodek znów przyjmuje pacjentów, a sama trychologia jako dziedzina wiedzy prężnie się rozwija, oferując coraz bardziej skuteczne metody leczenia. W Polsce za pioniera trychologii uważa się profesora Wojciecha Kostaneckiego, autora obszernej publikacji „Choroby włosów”.
Czym zajmuje się lekarz trycholog?
Jednymi z najczęstszych dolegliwości, z jakimi ma styczność lekarz trycholog są podrażnienia skóry głowy, łojotok, łupież czy przetłuszczanie się włosów. Choć wydają się problemami czysto kosmetycznymi, często przypierają uciążliwy, przewlekły charakter, warto więc skorzystać z wiedzy specjalisty, aby pozbyć się ich w prosty i efektywny sposób.
Trycholog zajmuje się również nadmiernym wypadaniem włosów, łysieniem oraz łuszczycą skóry głowy. Kolejnym powodem, dla którego warto w wypadku tego typu schorzeń zwrócić się do lekarza specjalisty jest to, że mogą być objawem zatrucia lub poważniejszej choroby ogólnoustrojowej.
Nowoczesny gabinet
Szukając gabinetu trychologicznego, do którego chcielibyśmy zgłosić się na wizytę, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Przede wszystkim należy przejrzeć oferty poszczególny lekarzy pod kontem nowoczesnych terapii i sprzętu medycznego, takiego jak lasery trychologiczne.
Jeżeli interesuje nas Trycholog Katowice, warto przeszukać informacje znajdujące się na lokalnych forach. Opinie innych pacjentów zawsze są dobrą wskazówką, do którego lekarza najlepiej się wybrać.