Nowoczesne sauny – czym różnią się między sobą?

Kilka do kilkunastu minut działania wysokiej temperatury na organizmy zdrowych ludzi to przepis na uniknięcie wielu codziennych dolegliwości. Mając tego świadomość, rosnąca grupa osób korzysta z dobroczynnego działania sauny nie tylko w fitness klubie, ale także we własnych domach. Oto kilka najpopularniejszych rodzajów sauny domowej.

Sauna mokra – tradycyjna sauna nawilżająca skórę

Choć sauna mokra to nie do końca ten sam rodzaj obiektu, co sauna parowa, łączy je ze sobą występowanie podwyższonej wilgotności. W saunie mokrej również mamy do czynienia z ogromnymi obłokami pary, jednak nie powstają one sztucznie – są za to wynikiem podnoszącej się w pomieszczeniu temperatury.

Sauna ta stanowi dobry pomysł w warunkach domowych, ale tylko w wypadku, jeżeli jesteśmy w stanie zabezpieczyć ją przed działaniem pleśni i innych grzybów. Warunki zwiększonej wilgotności – po ochłodzeniu temperatury – stanowią dla nich bowiem doskonałą zachętę do rozwoju.

Sauna sucha – fiński wynalazek, który podbił świat

Osoby, którym zależy na długotrwałym uczuciu relaksu, jak również aktywne sportowe, na ogół decydują się na instalację sauny fińskiej do domu. W jej wnętrzu, w wyłożonym drewnem cedrowym pomieszczeniu, można z satysfakcją odprężyć się po długim dniu, uzyskując znaczne zmniejszenie napięcia mięśniowego.

Sauna fińska do domu ma o tyle przewagę nad klasyczną sauną mokrą, że w tym przypadku nie musimy się obawiać o konsekwencje wysokiego poziomu wilgotności pomieszczenia. Nie wszyscy jednak mogą bez obaw korzystać z tego typu sauny – w tej sprawie zawsze warto zasięgnąć opinii lekarza.

Sauna na podczerwień – technologia dla zdrowia

Ten rodzaj sauny należy do innowacji, o których nie śniło się naszym przodkom. Przygotowanie do korzystania z sauny na podczerwień, a także okres odpoczynku po jej użytkowaniu może być o wiele krótszy niż czas, którego dla bezpieczeństwa wymaga w tym przypadku sauna fińska do domu.

Z pewnością przyda się osobom, które nie są zainteresowane pracą związaną z utrzymywaniem w czystości sauny mokrej. Dla części wrażliwych na temperaturę zwolenników sauny może być to również rozwiązanie bardziej akceptowalne, niż choćby kilka minut przy innych tego typu zabiegach.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy megiw4sauna.pl.