Światło ma właściwości terapeutyczne. Pomaga między innymi w przypadku leczenia różnych dolegliwości dermatologicznych, ale również chorób ogólnoustrojowych. Na jego bazie prowadzona jest terapia światłem, która określana jest mianem fototerapii. Co warto o niej wiedzieć?
Czym jest terapia światłem?
Terapia światłem, czyli fototerapia, inaczej także światłolecznictwo, jest rodzajem terapii polegającej na naświetlaniu określonych części ciała albo całego ciała pacjenta światłem.
W ramach terapii stosowane są różne rodzaje światła, co pozwala także na uzyskanie zróżnicowanych efektów terapeutycznych:
– światło widzialne
– światło nadfioletowe
– światło podczerwone
Światłolecznictwo może polegać na wystawianiu skóry na działanie słońca naturalnego, ale również na wykorzystaniu specjalnych urządzeń generujących światło o określonych parametrach częstotliwości fal. Najczęściej do tego celu stosowane są lampy kwarcowe albo lampy sollux.
Jakie są wskazania do fototerapii?
Terapia światłem może pomóc w wielu dolegliwościach, dlatego też jest ona stosowana z różnych wskazań w medycynie, w tym także w medycynie estetycznej.
Wśród wybranych wskazań do fototerapii znajdują się:
– zaburzenia ciśnienia krwi, w tym nadciśnienie oraz niedociśnienie
– choroba wieńcowa serca
– zwyrodnienia stawów
– osteoporoza i inne choroby kości
– cukrzyca
– dolegliwości oczu, w tym jaskra, zaćma czy zez
– dolegliwości skórne, między innym trądzik, łysienie, łuszczyca, AZS – atopowe zapalenie skóry
– bóle, w tym bóle stawów, mięśni, bóle głowy, migreny, bóle pourazowe
– pogorszone samopoczucie psychiczne, depresja
Jak przebiega terapią światłem?
Terapia światłem, czyli fototerapia może być prowadzona zarówno w domu, jak i w ośrodkach leczniczych dysponujących odpowiednim sprzętem do jej prowadzenia.
W domu światłolecznictwo polega głównie na wykorzystywaniu lamp o mniejszych wielkościach, które pozwalają na naświetlanie określonych części ciała. Wtedy przez wskazany czas należy naświetlać skórę w określonych miejscach.
Ośrodki lecznicze dysponują bardziej zaawansowanym sprzętem służącym do fototerapii, która może dotyczyć także całego ciała. W efekcie możliwe jest uzyskanie lepszych efektów terapeutycznych w krótszym czasie.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.