Dieta na podwyższony cholesterol. Co jeść, a czego nie jeść?

Jak sobie poradzić z podwyższonym cholesterolem? Dobra dieta czyni cuda i od niej warto zacząć. Dieta na cholesterol nie jest ani mdła, ani nudna i bez obawy, nie będziesz chodził głodny. Trzeba tylko wiedzieć, co położyć na talerzu, a z czego lepiej zrezygnować. Ot i cały sekret!

Diagnoza: podwyższony cholesterol

Jeżeli lekarz powie Ci, że masz za wysoki cholesterol, nie wpadaj w panikę. Wysoki i bardzo wysoki leczy się farmakologicznie, a podwyższony zbija się dietą na cholesterol. W połączeniu ze zmianą stylu życia właściwa dieta niejednego już wybawiła z opresji.

Co jeszcze możesz zrobić dla zdrowia? Rzuć palenie, nie nadużywaj alkoholu, no i zejdź z tej kanapy i zacznij się ruszać. Innymi słowy, popraw się, a po 3 miesiącach zrób badania kontrolne. Cholesterol całkowity i zły LDL cholesterol spadną, dobry HDL ulegnie podwyższeniu. Należą Ci się gratulacje.

Dieta na cholesterol. Tłuszcze

Zmianę przyzwyczajeń żywieniowych zacznij od tłuszczu. Czy naprawdę musisz jeść tyle mięsa? Tłuste mięso sprzyja rozwojowi miażdżycy, a ten stan jest groźny dla Twojego serca, nerek i może skończyć się zawałem i udarem. Od dziś wybieraj tylko chude kąski, jedz więcej ryb i zwiększ spożycie strączkowych.

Odstaw smalec, tłuste sery, śmietanę i radykalnie ogranicz masło. Jak ognia unikaj tłuszczów trans, czyli utwardzonych olejów roślinnych. Są obecne w wielu produktach spożywczych. Czytaj etykiety i rezygnuj z produktów zawierających oleje roślinne albo tłuszcze roślinne częściowo utwardzone i uwodornione. Jak go zwał tak zwał, chodzi o tłuszcze trans. Szybko podnoszą zły cholesterol!

Tego nie, tamtego nie, a co w zamian? Oliwa z oliwek, olej rzepakowy i lniany i codziennie garść orzechów dostarczą Ci tyle dobrego tłuszczu, ile potrzeba. Codziennie też zjedz jedno awokado, skarbnicę kwasów tłuszczowych o dobroczynnym działaniu.

Dieta na cholesterol. Warzywa i owoce

Nie żałuj sobie warzyw i owoców. Mają w sobie błonnik rozpuszczalny, który wiąże cholesterol i usuwa go z organizmu.

Najwięcej błonnika rozpuszczalnego znajdziesz w jabłkach i gruszkach, byle ze skórką, owsie i jęczmieniu, fasoli, marchwi, brukselce i śliwkach suszonych. To produkty, które nie tylko dobrze smakują, ale i leczą!

Cholesterol jest niezbędny do życia, ale gdy jego stężenie przekroczy zalecane normy, zaczyna szkodzić zdrowiu. Na szczęście, można wziąć go w ryzy przy pomocy diety na cholesterol. Pamiętaj, zaniedbany cholesterol może wpędzić Cię w miażdżycę wraz z jej przykrymi konsekwencjami. Nie czekaj, działaj!