Aromatyczny masaż

Masaż zapachowy wykonywany jest z wykorzystaniem określonych, dopasowanych do danej osoby – olejków eterycznych. Tego rodzaju masaż relaksacyjny nie tylko odpręża, ale także pozytywnie oddziałuje na organizm. Olejki eteryczne zawierają w sobie odpowiednie dawki substancji leczniczych, które poprzez skórę wnikają do wnętrza organizmu.

Odpowiednie przygotowanie

Przed przystąpieniem do masażu, konieczne jest przeprowadzenie odpowiedniego wywiadu z pacjentem. Pozwoli to określić charakter jego dolegliwości oraz dobrać najlepszy olejek, lub kompozycję kilku z nich. Bardzo ważne jest też przeprowadzenie tekstu alergicznego, w odpowiedzi na kontakt z olejkami. W razie wystąpienia skutków ubocznych, konieczna może się okazać zmiana produktów lub całkowite zaniechanie tego aromaterapeutycznego masażu relaksacyjnego.

Kompozycja zapachowa

Poszczególne rodzaje olejków, wskazane są przy zwalczaniu określonego rodzaju dolegliwości. Często tworzy się też indywidualnie dobrane mieszanki olejków, dla zwiększenia skuteczności masażu.

Olejek cytrynowy
Jego zapach działa niezwykle odświeżająco. Wspiera leczenie rozmaitych stanów zapalnych skóry, obniża także ciśnienie krwi. Olejek cytrynowy pomaga też w zwalczaniu stanów lękowych u pacjenta.
Olejek lawendowy
Działa uspokajająco i wyciszająco, łagodzi zatem skutki stresu. Wykazuje także działanie antyseptyczne, dzięki czemu przyspiesza gojenie się ran. Wpływa łagodząco na bóle mięśniowe, wzmacniając również odporność.
Olejek z drzewa herbacianego
Doskonale radzi sobie z dolegliwościami w obrębie skóry. Wykazuje przy tym korzystne działanie antybakteryjne, dlatego dobrze radzi sobie w walce z trądzikiem. Delikatnie łagodzi i odpręża.
Olejek różany
Bardzo dobrze sprawdza się dla każdego rodzaju skóry, wspomagając przeprowadzane zabiegi pielęgnacyjne. Delikatnie nawilża skórę i wprowadza w dobry nastrój.

Przeciwwskazania

Mimo, że aromaterapia uważana jest za jedną z najprzyjemniejszych technik, jakie oferuje masaż relaksacyjny, nie każdy może z niej korzystać. Niewłaściwe dobranie olejków eterycznych, bądź ich zbyt wysokie dawki, mogą wywołać negatywne reakcje w organizmie. W masażu z wykorzystaniem aromaterapii nie powinny brać udziału m.in. osoby: po niedawnych operacjach, przy pustym (lub pełnym) żołądku, po spożyciu alkoholu, z obrzękami, z astmą, padaczką, otyłością czy borykające się z żylakami kończyn dolnych.