Koszalin – co warto zobaczyć?

Koszalin to nowoczesne miasto, które – mimo iż nie leży nad samym morzem – ma wiele do zaoferowania turystom. Jakie atrakcje koniecznie trzeba poznać, będąc w Koszalinie?

Kultura Jameńska

Koszalin jest oddalony od morza 11 kilometrów. Leży nad dwoma jeziorami – Jamno i Lubiatowo Północne.

Skansen Kultury Jameńskiej powstał na dawnych terenach wsi Jamno i Łabusza. Były to wsie, które mimo iż znajdowały się bardzo blisko siebie, przez większą część roku, były oddzielone bagnami. Wyłącznie susza lub mróz pozwalał na kontakty między mieszkańcami wsi.

Mieszkańcy obu wsi zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domostw w 1945 roku. Zostały po nich jednak niesamowite dzieła sztuki. Koszalin atrakcje turystyczne to chata rybacka z 1869 roku, warsztat szewca czy stodoła wraz z kuźnią.

Góra Chełmska

Obowiązkowym kierunkiem wycieczki w Koszalinie jest Góra Chełmska, na której znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej. Warto pamiętać, że jest tam również wieża widokowa, z której, w ładne dni, widać morze.

Na górę Chełmską można wspiąć się kilkoma szlakami turystycznymi. Koszalin atrakcje turystyczne to również inne wzniesienia, na które można wejść. Warto wspiąć się na Krzyżankę, która ma 136 m n. p. m. i jest najwyższym wzniesieniem. Niższe, ale również ciekawe, są Lisica, Krzywogóra czy Leśnica.

Kolej wąskotorowa

Nie każdy turysta lubi wspinać się na wzniesienia. Osoby, które lubią zwiedzać nowe tereny w inny sposób na pewno chętnie przejadą się koleją.

Koszalin atrakcje turystyczne to również kolej wąskotorowa. Można zobaczyć lokomotywy spalinowe, drezyny, wagony osobowe oraz towarowe. Koniecznie trzeba się również wybrać na przejażdżkę. Z okien pociągu można podziwiać malownicze tereny rzeki Dzierżęcinki.

Po przejażdżce starym pociągiem warto zatrzymać się na ognisko z kiełbaskami. W pobliżu znajduje się kąpielisko, gdzie dzieci mogą się wyszaleć, a dorośli zrelaksować. Można również wziąć udział w warsztatach, na których prowadzący przybliży historię kolei oraz opowie o okolicznej przyrodzie.