Jak ubrać się na narty?

Narty to sport, który Polacy lubią, jednak nie zawsze przykładają odpowiednią wagę do doboru dodatków. Okazuje się bowiem, że akcesoria narciarskie mają decydujący wpływ nie tylko na komfort jazdy, ale również na bezpieczeństwo na stoku. Odpowiedni ubiór może chronić przed urazami oraz zabezpiecza przed utratą ciepła.

Ubiór na narty

Na stokach można spotkać osoby w pełni wyposażone w odpowiednie akcesoria narciarskie oraz takie, które odwiedziły sklep narciarski i kupiły dodatki, które nie do końca pasują i spełniają swoją rolę. Polacy bagatelizują kwestię odpowiedniego ubioru na narty, wybierając zwykły strój – kurtę, spodnie i ewentualnie kask. Nawet temperatura powietrza oscylująca w okolicach 0 stopni Celsjusza po kilku godzinach jazdy daje się we znaki i może powodować wychłodzenie organizmu. Odpowiednia odzież narciarska zapobiega utracie ciepła i daje komfort podczas jazdy na nartach lub na desce. Warto pamiętać, że odzież narciarska powinna składać się z trzech warstw – bielizny termicznej, warstwy docieplającej oraz zewnętrznej.

Z czego powinna składać się odzież narciarska?

Chyba najważniejszym elementem wyposażenia narciarskiego jest bielizna termoaktywna, której zadaniem jest utrzymywanie ciepłoty ciała oraz odprowadzanie potu. Składają się na nią specjalne getry oraz koszulka z krótkim lub długim rękawem. Jest to część ubioru ściśle przylegająca do ciała. Kolejną warstwą powinno być docieplenie i tu panuje większa dowolność. W tej roli chyba najlepiej sprawdza się polar, który nie kosztuje wiele, a jednak daje pożądane ciepło. Wierzchnią częścią odzieży narciarskiej powinien być kombinezon lub kurtka narciarska. Ich zadaniem jest utrzymanie ciepła, zapobieganie dostawaniu się do ciała chłodnego powietrza, a jednocześnie pozwolenie ciału oddychać.

Odzież narciarska – czym się charakteryzuje?

Odpowiednia odzież narciarska musi być wykonana z materiałów utrzymujących ciepło, które jednocześnie odprowadzają wilgoć i zapewniają wentylację skóry. Wierzchnia warstwa ubioru powinna być wodoodporna, ponieważ na stoku możemy spotkać się zarówno ze słońcem, jak i z opadami deszczu lub śniegu. Kurtka lub kombinezon mogą posiadać dodatkowe wzmocnienia na łokciach, które są narażone na kontakt z podłożem w razie upadku. W poszukiwaniu odpowiedniej odzieży powinno się odwiedzić sklep narciarski, w którym można uzyskać fachową poradę obsługi. Niewątpliwym atutem takich miejsc jest spory wybór produktów oraz możliwość ich przymierzania.