Klasyfikacja odzieży używanej

Dostawcy odzieży używanej specjalizują się w sprowadzaniu ubrań różnej jakości z zagranicy. Krajami, które cieszą się największym powodzeniem wśród polskich klientów, są państwa zachodnie: Wielka Brytania, Holandia, Niemcy, Francja i Irlandia. Każdy z nich ma swoją specyfikę jeśli chodzi o rodzaj odzieży i klasyfikacje towaru. Charakterystyka sortowanej odzieży używanej:

Kategoria Cream / Lux Mix/ Super Lux/ Extra Sort

To odzież z ubraniami od znanych topowych projektantów o wysokiej jakości. Często nowa, jeszcze metkowana markowa odzież. To najpopularniejsza i najbardziej poszukiwana kategoria przez polskich konsumentów.

Ceny tej kategorii w sprzedaży hurtowej wahają się od 25 do 60 zł za kilogram. To ten sort ubrań zapewnia największą odwiedzalność lumpeksów.

Gatunek I

Dostawcy odzieży używanej określają tak, ubrania w dobrym stanie, znanych marek sklepów typu sieciówki. Niestety to już nie perełki jak w wypadku Cream, ale to nadal odzież dobrej jakości, bez dziur i plam.

Często zdarzają się ubrania metkowane i zupełnie nowe. Za kilogram ubrań tego gatunku u dostawcy zapłacimy od 15 do 40 zł.

Gatunek II

To kategoria o najniższej jakości. Najczęściej dostępna w second handach. Kategoria ta to ubrania, które mogą zawierać plamy, dziury, widoczne ślady użytkowania.

Często pojawiają się rzeczy niemodne tzw. babcine, które nie trafią w gust młodszych kupujących. Tutaj jakość ma bezpośredni wpływ na cenę za kilogram, która waha się od 5 do 15 zł.

Odzież niesortowana

Istnieje opcja zakupu odzieży niesortowanej. Oznacza to, że kupujemy trochę tzw. ”kota w worku”. Dostawcy odzieży używanej nie dają gwarancji na to co znajdzie się w takiej przesyłce. Są to rzeczy ze zbiórek kontenerowych lub charytatywnych. Niestety nie ma pewności co znajdzie się pośród ubrań niesortu. Mogą to być rzeczy wysokiej jakości i bardzo dobrych firm, jak również ubrania zniszczone czasem całkowicie nienadające się do użytku.

Zdarza się, że wśród takich dostaw nawet do 20-30% trafia do śmietnika jako odpad nienadający się do dalszej odsprzedaży. Dlatego warto dokładnie przeanalizować proponowane przez dostawców odzieży używanej ceny ubrań sortowanych i niesortowanych i przekalkulować ryzyko. Obie z tych opcji mają swoje plusy i minusy, jednak niesort budzi w człowieku lekką żyłkę hazardzisty.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Angora.