Co jest wykorzystywane do przeprowadzania masażu?

Masaż może się odbywać przy użyciu rozmaitych technik. To jednak nie wszystko, ponieważ duże znaczenie ma wyposażenie, którym dysponuje masażysta. Oprócz stołów i krzeseł masujących, możliwe jest także skorzystanie ze specjalnych basenów i pryszniców terapeutycznych. Do masażu wykorzystywane są także rozmaite preparaty kosmetyczne i pielęgnacyjne oraz narzędzia.

Stoły i krzesła do masażu

Specjalistyczne stoliki i krzesła do masażu wykorzystywane są do pozycjonowania odbiorców podczas masażu. Typowy komercyjny stół do masażu klasycznego ma łatwo czyszczoną, mocno wyściełaną powierzchnię i podpórkę pod głowę, która umożliwia pacjentowi swobodne oddychanie, leżąc twarzą w dół. W celu poprawienia pozycji ciała można zastosować ortopedyczną poduszkę lub podpórkę.

Ergonomiczne krzesła pełnią podobną funkcję jak stół do masażu. Krzesła mogą być zarówno stacjonarnymi, jak i przenośnymi. Są łatwiejsze w transporcie niż stoliki do masażu. Ze względu na ten czynnik masaż klasyczny często odbywa się w miejscach takich jak biura oraz na świeżym powietrzu, a także w centra handlowych i innych miejscach publicznych.

Baseny i prysznice do masażu i terapii ciepłą wodą

Do wykonywania masaży wodnych wykorzystuje się baseny terapeutyczne o kontrolowanej temperaturze, Masaż klasyczny wymaga puli terapii ciepłą wodą, która powinna w przybliżeniu powinna sięgać do połowy klatki piersiowej (w zależności od wysokości terapeuty).

Prysznic masujący jest formą hydroterapii, która wykorzystuje serię dysz natryskowych rozpylających duże ilości wody nad klientem, podczas gdy leży on w płytkim, wilgotnym łóżku, podobnie jak w stole do masażu. Dysze zazwyczaj można dostosowywać do wysokości, kierunku i temperatury, dostosowanych do potrzeb klienta.

Preparaty i narzędzia do masażu klasycznego

Do smarowania i nawilżania skóry oraz do zmniejszenia tarcia między skórą (ręce technika i klienta) stosuje się wiele różnych rodzajów masaży, lotionów, żeli i olejów. Są również powszechnie stosowane narzędzia bambusowe i różane. Pochodzą one z praktyk w Azji Południowo-Wschodniej, Tajlandii, Kambodży i Birmy. Niektóre z nich mogą być rozgrzane, olejowane lub owinięte w szmatkę.

Na przykład korpus jest narzędziem w kształcie węża, zazwyczaj wyrytym z kamienia. Służy do wzmacniania siły terapeuty i nacisku na niektóre obszary. Może być stosowany bezpośrednio na skórę ze smarem, takim jak olej lub skrobia kukurydziana.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Medica SPA