Możliwości zastosowania i wskazania do wykonania badania mikromacierzy klinicznej

Możliwości zastosowania i wskazania do wykonania badania mikromacierzy klinicznej mają bardzo szeroki zakres. Dobrze jest się z nimi zapoznać.

Możliwości zastosowania badania mikromacierzy

W obecnych czasach możliwości zastosowania nowoczesnego badania mikromacierzy klinicznej są niezwykle szerokie. Przede wszystkim ten typ badań wykorzystywany jest do analizy kariotypu, podczas której możliwe jest wykrycie nawet najmniejszych zmian w chromosomach. Badanie może być wykonywane także podczas badań prenatalnych oraz badań materiału poronnego. Doskonale sprawdzi się także w przypadku diagnozowania schorzeń genetycznych u dzieci, ponieważ jest niezwykle dokładne oraz skuteczne.

Wskazania do badania mikromacierzy

Badanie mikromacierzy klinicznej może być wykonywane z dość zróżnicowanych wskazań. Wśród nich można wymienić przede wszystkim podejrzenie występowania wad genetycznych, zaburzeń ze spektrum autyzmu, a także niepełnosprawności intelektualnej. Oprócz tego badanie sprawdzi się także w przypadku urodzenia dziecka z wadą genetyczną, urodzenia martwego dziecka lub nawracających poronień. Badanie może okazać się przydatne przy nieprawidłowych wynikach badań prenatalnych oraz przy trudnościach w zajściu w ciążę. Z większą ilością informacji na temat tego badania można zapoznać się na stronie internetowej, która znajduje się pod adresem: https://www.gyncentrum.pl/mikromacierz-kliniczna-kariotyp-molekularny.

Korzyści z wykonania badania mikromacierzy

Wykonanie badania mikromacierzy klinicznej ma szereg zalet diagnostycznych, dlatego warto z niego korzystać w określonych przypadkach. Przede wszystkim tego rodzaju badanie umożliwia wykrycie wszystkich zmian w chromosomach, zarówno tych dużych, jak i niewielkich. Dzięki niemu możliwe jest skrócenie procesu diagnostycznego oraz przyspieszenie leczenia i zmniejszenie jego ogólnych kosztów. Badanie jest ważne całe życie, a więc może być przydatne także w przyszłości.