Jak wygląda leczenie zakrzepicy żył głębokich?

Jest mnóstwo chorób, które wymagają szybkiej interwencji lekarskiej. Z zapaleniem żył naprawdę nie ma żartów i trzeba szybko postawić diagnozę oraz wdrożyć leczenie.

Jak wygląda leczenie zakrzepicy żył głębokich?

Leczenie zakrzepicy żył głębokich polega na stosowaniu lekarstw przeciwzakrzepowych. Leczenie musi odbywać się pod ścisłym nadzorem lekarza. Pacjent bezwzględnie stosuje się do zaleceń. To bardzo ważne, ponieważ w innym przypadku leczenie nie będzie skuteczne i pacjentowi grozi poważne niebezpieczeństwo. Może nawet dojść do utraty życia. Leczenie zakrzepicy żył głębokich obejmuje także stosowanie uciskowych pończoch. Nie są one tanie, ale to bardzo ważne, aby pacjent je kupił i nosił. W ostateczności specjalista decyduje o konieczności operacji czyli w grę wchodzi również interwencja chirurgiczna.

Do czego może doprowadzić nieleczona zakrzepica żył głębokich?

Szybkie postawienie diagnozy i natychmiastowe rozpoczęcie leczenia jest ważne w przypadku wielu chorób. Należy do nich także zakrzepica żył. Tutaj bardzo liczy się czas. Jeśli pacjent będzie zwlekał z wizytą u medyka, na pewno stan zdrowia się pogorszy. W skrajnych przypadkach pacjent może nawet umrzeć. Stopień zaawansowania choroby nie jest łatwy do określenia na pierwszy rzut oka, dlatego potrzeba doświadczonego medyka. Kolejki do lekarzy na NFZ są długie, ciężko od razu skontaktować się ze specjalistą, ale zawsze zostaje lekarz rodzinny, do którego pacjent musi dostać się w ciągu 24 godzin.

Jakie objawy powinny skłonić pacjenta do wizyty lekarskiej?

Zapalenie żył objawy to oczywiście przede wszystkim zaczerwienienie, ból, obrzęk. Do tego dochodzi nadwrażliwość i uczucie ciepła w danej okolicy ciała. Zaczerwienienie i ból to postać łagodna choroby, wielu pacjentów lekceważy taki stan. Tymczasem zatorowość płucna może doprowadzić nawet do ostrego niedotlenienia, niewydolności oddechowej, a na końcu do zgonu. Niepokojącym sygnałem jest pojawiająca się nagle gorączka czyli podwyższona temperatura ciała. Choroby posttrombotyczne także mogą być poważnym powikłaniem zapalenia Zapalenie żył zaraża życiu, warto wziąć sobie to do serca i nie dopuścić do jakichkolwiek zaniedbań w tym obszarze. Trzeba dbać o zdrowie.