Histeroskopia diagnostyczna

Większość osób zapewne nie kojarzy sobie określenia, jakim jest histeroskopia diagnostyczna. Czym jest takie badanie i co warto o nim wiedzieć?

Histeroskopia diagnostyczna

Histeroskopia jest badaniem, które bywa nazywane także jako wziernikowanie macicy. W jakim celu wykonuje się takie badanie? Otóż umożliwia ono ginekologom czy innym lekarzom prowadzącym sprawdzenie wewnętrznych ścian macicy. Czy jest to proces, który dotyczy każdej kobiety? Nic z tych rzeczy. Na takie badanie kieruje się przeważnie panie, u których za pomocą USG nie można znaleźć przyczyny niepłodności czy innych problemów. Podczas takiego badania specjaliści mogą ocenić i sprawdzić w bardzo dokładny sposób stan ścianek macicy. Lekarze twierdzą również, że badanie to powinno być wykonane wtedy, gdy pojawiają się:
– poronienia,
– krwawienia z dróg rodnych,
– niepłodność.

Proces badania

Warto tutaj wspomnieć o tym, że badanie takie jest przeprowadzane pod znieczuleniem, dlatego pacjentki nie powinny obawiać się ewentualnego bólu czy dyskomfortu. Lekarze wykorzystują tutaj znieczulenie ogólne lub miejscowe. Tak naprawdę ostateczna decyzja należy do kobiety. Czy po zakończonym zabiegu pacjentka musi zostać w szpitalu na obserwację? Jeśli nie pojawia się żaden problem i stan zdrowia kobiety jest bardzo dobry, to już po trzech godzinach może ona opuścić szpital. Histeroskopia jest wykonywana przeważnie w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego, gdy ustaje krwawienie. Oczywiście takie badanie rozpoczyna się od odkażenia pochwy. Wykonywane jest ono na specjalnym fotelu ginekologicznym. Do pochwy wprowadzany jest tak zwany histeroskop, który ma długość około 30 centymetrów. W takiej tulei urządzenia obecne są specjalne przewody, które mają na celu oświetlić badane wnętrze.

Czasami ustalenie przyczyn niepłodności wymaga czasu i zastosowania odpowiednich metod. Badanie to umożliwia szybkie sprawdzenie stanu macicy i ustalenie źródła problemu. Warto tylko znaleźć dobrą klinikę i specjalistów, którzy specjalizują się w wykonywaniu takich usług Czasami lepszym rozwiązaniem okazuje się inwestycja w prywatne wizyty.