Nasza rodzima apteczka ziołowa bogata jest w wiele roślin o bogatych właściwościach leczniczych. Wiele cennych ziół rośnie na naszych łąkach, w lasach, a nawet na nieużytkach. Wystarczy znać ich właściwości, by pozbyć się wielu dolegliwości. Jedną z takich roślin jest dziurawiec.
Dziurawiec kiedy zbierać?
Dziurawiec pospolity to roślina wieloletnia, która lubi miejsca nasłonecznione. Nie ma wielkich wymagań glebowych, dlatego powszechnie występuje na obszarze całej Polski. Często nazywany jest zielem świętojańskim, ponieważ zawsze zakwita w okolicach św. Jana (24 czerwiec). Dziewczęta chętnie wplatają go w wianki na sobótki.
Dziurawiec kiedy zbierać? Dziurawiec kwitnie od czerwca do września i można zbierać go dwa razy. Pierwszy raz to początek lipca, na ściętych łodygach wyrastają nowe pędy i ponownie zakwitają. Drugi raz dziurawiec można zbierać do końca sierpnia. Zebrany dziurawiec należy suszyć w miejscu zacienionym i przewiewnym. Same kwiaty można suszyć w suszarce do 35 stopni Celsjusza. Do celów leczniczych wykorzystuje się susz, który jest bazą do sporządzania naparów, wyciągów, toników, olejków oraz maści.
Dziurawiec zastosowanie
Dziurawiec pospolity dzięki swojemu składowi ma bardzo szerokie zastosowanie. Do najważniejszych składników należą flawonoidy, hyperforyna, hiperycyna, garbniki, luteina, cholina, żywice, olejki eteryczne, witaminy A i C. Tak bogaty skład decyduje, że dziurawiec ma bardzo szerokie zastosowanie w leczeniu bardzo wielu chorób.
Właściwości rozkurczowe dziurawca znajdują zastosowanie w leczeniu dolegliwości przewodu pokarmowego. Stosowany jest także w leczeniu kamicy nerkowej i żółciowej. W połączeniu z innymi ziołami skutecznie rozpuszcza nawet sporej wielkości kamienie.
Zawarta w dziurawcu hiperycyna wykorzystywana jest do leczenia depresji, nerwic, stanów lękowych. Wyciąg z dziurawca działa uspokajająco.
Zewnętrznie dziurawiec zastosowanie ma w przemywaniu zakażonych ran (ma właściwości bakteriobójcze), leczeniu oparzeń, odmrożeń, a także bielactwa. Miejsca zmienione chorobowo należy systematycznie przemywać naparem z dziurawca lub smarować maścią.
Dziurawiec jest bardzo czuły na promienie UV, z tego względu podczas kuracji dziurawcem, nie należy wystawiać się na słońce.