Tipy na szybkie przytycie

Celowe tycie potrafi być tak samo trudne jak odchudzanie, a czasem bywa nawet trudniejsze. Dieta na masę rzadko kiedy jest jakoś szerzej opisywana, bo jednak mało kto ją stosuje. Co powinien więc uczynić ktoś, kto dalej nie jest w stanie podwyższyć swojej wagi nawet o jeden kilogram? Czy kalkulator kalorii pomoże mu przeprowadzić udaną „masę”?

Tip 1 – systematyczne jedzenie

Dieta na masę, podobnie jak i dieta redukcyjna, powinna zakładać jedzenie regularne. Warto więc wcześniej pomyśleć sobie o tym, ile posiłków chce się na niej spożywać i o jakich konkretnie godzinach chce się je zjadać.

Mając taki ogólny schemat diety, później wystarczy już tylko wyliczyć zapotrzebowanie z pomocą kalkulatora kalorii i trzymać się wyznaczonego planu. Dieta mająca na celu przyrost masy ciała nie musi jednak składać się wyłącznie z podstawowych posiłków. Warto uwzględnić w niej odrobinę miejsca na dodatkowe przekąski czy nawet desery.

Tip 2 – stopniowe zwiększanie porcji jedzenia

Wbrew pozorom przejście z redukcji na masę nie musi się wiązać z całkowitą modyfikacją jadłospisu. Można jeść dosłownie to samo, co dotychczas (a nawet na redukcji), tyle że w większych ilościach.

Nierzadko wystarczy podwoić porcje wybranych posiłków. Zamiast nakładać sobie kopiastą łyżkę ziemniaków, wystarczy umieścić na talerzu dwie takie porcje i polać je obficie sosem. Do owsianki, zamiast garści truskawek, można wprowadzić dodatkowo jednego banana i odrobinę masła orzechowego. Dzięki temu każdy posiłek stanie się bardziej kaloryczny.

Tip 3 – włączenie produktów rekreacyjnych

Jak pokazuje Kalkulator kalorii, czasami na masie trzeba spożywać olbrzymie ilości jedzenia. O wiele łatwiej natomiast przyswoić dodatkowe kalorie poprzez zjadanie produktów przetworzonych niżeli tych naturalnych.

Dieta na masę na szczęście nie musi być typowo „czystą” dietą. Podczas gdy na redukcji lepiej unikać słodyczy, słonych przekąsek czy fast-foodów, tak już w okresie zwiększania masy mięśniowej na te produkty można sobie od czasu do czasu pozwalać. Niemalże zawsze obfitują one w spore ilości kalorii.