Jak przeprowadzić dietę sokową?

Dieta sokowa to dobry pomysł, by pomóc swojemu organizmowi w chwilach, kiedy brakuje mu witamin i mikroelementów. Podobnie może być pomocna, jeśli mamy problemy jelitowe z powodu niewłaściwego trybu odżywiania się. Wtedy kilka dni na sokach owocowych i warzywnych może zdziałać cuda.

Ile powinna trwać dieta sokowa?

Najlepiej nie dłużej niż 3 dni. Po tym czasie należy powoli wprowadzać normalne odżywianie. Dlaczego tak jest? Ponieważ podczas odżywiania się jedynie sokami dostarczamy sobie małą ilość kalorii. Dzięki temu nasz układ pokarmowy i trawienny będzie mógł odpocząć i zregenerować się. Najlepiej przeprowadzić ją, poprzedzając pewnym zdrowym wprowadzeniem, czyli już kilka dni wcześniej wyeliminować smażone i wysokoprzetworzone produkty, a także słodycze i gluten.

To pomoże jeszcze szybciej oczyścić jelita ze złogów. Czy dieta sokowa służy temu, by schudnąć? Co prawda w te 3 dni nie pozbędziemy się tłuszczu, jednakże na pewno ubędzie nam wody i mas kałowych, co może oznaczać utratę nawet 2 kilogramów na wadze. Jeśli będziemy wprowadzać normalne pokarmy stopniowo i nie przekraczać swego zapotrzebowania kalorycznego, jest szansa tę wagę utrzymać.

Jakie soki pić?

Oczywiście to nie wszystko jedno, jakie soki pijemy podczas diety sokowej. Na półkach można znaleźć wiele bardzo niezdrowych napojów, które mylimy z sokami, a także soków z dodatkiem cukru. Trzeba dobrze wczytać się w skład tego, co kupujemy. Jeszcze lepiej jest tworzyć soki samodzielnie, ponieważ na półkach nie ma zbyt dużego wyboru soków warzywnych.

Jeśli wyposażymy się w wyciskarkę lub sokowirówkę, to nasza dieta w oparciu o soki przyniesie o wiele lepsze rezultaty i nie będziemy się narażać na nagłe skoki insuliny, które mogą powodować napady głodu. Dzięki tym sprzętom można robić soki z ulubionych owoców i warzyw, a nawet dodawać rośliny, z których normalnie nie jest łatwo wycisnąć sok, jak szpinak czy jarmuż.

Co można zyskać?

Na pewno czystszy organizm, a nawet umysł. Może on stać się jaśniejszy dzięki oczyszczeniu ciała z toksyn. Wystarczy już kilka dni picia soków z warzyw i owoców.

Może to także wpłynąć na eliminację uzależnienia od cukru. Oczywiście, by utrzymać ten stan, trzeba dalej odżywiać się zdrowo i wyeliminować cukier oraz inne niezdrowe elementy diety na stałe.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Instytutu zdrowia Sofra.