Czy warto zdecydować się na przeprowadzenie diety sokowej?

Specjaliści od dawna twierdzą, że spożywane przez człowieka pokarmy mają ogromny wpływ na jego kondycję fizyczną, zdrowie oraz samopoczucie. Niestety, w dzisiejszych czasach ludzie bardzo często są zbyt zabiegani, by zadbać o swoje codzienne menu. Aby przywrócić równowagę w organizmie, można zdecydować się na przeprowadzenie diety sokowej, która pozwala odzyskać energię oraz oczyścić organizm z nagromadzonych toksyn.

Co warto wiedzieć o diecie sokowej?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że dieta sokowa jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów na oczyszczenie organizmu. Podczas niej rezygnuje się ze stałych pokarmów na rzecz spożywania soków ze świeżo wyciśniętych warzyw i owoców. Objętość każdego z soku nie powinna przekraczać pół litra. Przyjmuje się je od 5 do 6 razy na dobę, zazwyczaj w porach standardowych posiłków. Przy diecie sokowej bardzo dobrze jest rozpocząć dzień przy pomocy szklanki z cytryną oraz miętą. Soki owocowe doskonałe są na śniadania, podczas gdy na obiady i kolacje najlepszym wyborem będą soki z warzywami.

Każda osoba, której czysty smak soków niekoniecznie odpowiada, może bez problemu przyprawić je różnego rodzaju ziołami i przyprawami. Szczególnie zalecana jest bazylia, mięta oraz tymianek.

Podczas kuracji sokowej bezwzględnie należy zrezygnować z herbaty, kawy, cukru, papierosów, alkoholu, a także stałych potraw. Aby Dieta sokowa przyniosła jeszcze lepsze rezultaty, można wspomóc ją ziołowymi naparami bądź też zieloną herbatą.

Jak uniknąć efektu jojo?

Na początku warto podkreślić, że dieta sokowa to bardzo wymagający sposób odżywiania, który nie dostarcza do organizmu wszystkich niezbędnych substancji. Dlatego też detoks sokowy nie powinien trwać dłużej niż tydzień. Nie powinny się także decydować na niego kobiety będące w ciąży oraz karmiące piersią, dzieci i młodzież, a także osoby starsze. Dieta sokowa niekoniecznie będzie najlepszym wyborem, jeśli chodzi o osoby bardzo aktywnie fizyczne, a także chorujące na choroby przewlekłe.

Aby uniknąć niepożądanego efektu jojo, po zakończeniu diety sokowej należy powoli i stopniowo wracać do normalnego sposobu odżywiania, unikając zbędnego objadania się i spożywania wysoko przetworzonej żywności.