Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że skóra jest największym narządem ludzkiego organizmu. Wśród chorób skórnych trzeba wymienić bielactwo, łuszczyce czy trądzik. Nie wszyscy wiedzą, na czym dokładnie polega praca dermatologa. Kiedy powinno się złożyć wizytę wspomnianemu lekarzowi?
Czym zajmuje się dermatolog?
Należy mieć świadomość, że lekarz zajmuje się przede wszystkim diagnozowaniem, a także leczeniem chorób skóry, paznokci i włosów nie tylko u dzieci, ale również osób dorosłych. Godny uwagi jest fakt, że osoba wykonująca wspomniany zawód musi posiadać wiedzę z dziedziny chorób zakaźnych czy alergologii. Wśród najbardziej popularnych chorób skóry trzeba wymienić łojotokowe zapalenie skóry, trądzik, brodawki, nadpotliwość czy alergie skórne.
Warto wiedzieć, że dermatolog nie zajmuje się tylko leczeniem chorób skóry. Wykonuje także liczne zabiegi z dziedziny medycyny estetycznej. Ich celem jest oczywiście zdecydowana poprawa wyglądu skóry pacjenta. Doskonałymi przykładami mogą być: powiększanie ust czy depilacja laserowa.
Kiedy dokładnie rekomendowane jest wybranie się do dermatologa?
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że wskazaniem do wizyty u dermatologa będą na pewno niepokojące zmiany w znamionach skórnych, łuszczenie się skóry, owrzodzenia, uporczywy świąd, nadmierna potliwość, wykwity skóry oraz liczne wypryski. Osobom podejrzewającym u sienie wystąpienie grzybicy czy wszawicy zalecane jest zgłoszenie się do specjalisty.
Warto również wiedzieć, że dobry lekarz dobierze najbardziej efektywne metody leczenia, które przyczynią się do poprawy kondycji skóry i zdrowia. Godny uwagi jest fakt, że w gabinetach dermatologicznych mile widziani są pacjenci, których celem jest pozbycie się szpecących kurzajek, blizn potrądzikowych, pieprzyków lub rozstępów
Jak przygotować się do wizyty u dermatologa?
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że specjalista podczas wizyty będzie chciał bardzo szczegółowo obejrzeć skórę pacjenta. Rekomendowane jest zatem zadbanie o właściwą higienę. Nie warto nakładać kolorowych kosmetyków, balsamów czy kremów.
Dzięki temu dermatolog nie będzie miał problemów w ocenia stanu skóry.
Pacjent powinien także przypomnieć sobie przebyte choroby i zabiegi, a także poinformować dermatologa o przyjmowanych lekach.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Dermoklinika