Planując dziecko warto zastanowić się nad badaniami prenatalnymi w ciąży. Osoba ciężarna korzystająca z usług doktora ginekologa prywatnie, czyli nie w ramach wizyty ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zostanie pokierowania na badania prenatalne oczywiście płatne. Prowadzenie ciąży prywatnie wiążę się z wysokimi kosztami. Każde badanie laboratoryjne, prenatalne, a także zwykła wizyta kontrolna to spory wydatek, rzędu od 100 złotych do nawet 450 złotych. Nie każda ciężarna kobieta może sobie na takie wydatki pozwolić. Alternatywą dla prywatnych badań i wizyt, jest korzystanie z usług lekarzy przyjmujących w ramach NFZ.
Badania prenatalne na nfz – dla kogo?
Badania prenatalne NFZ jest to bezpłatna diagnostyka dla kobiet w ciąży powyżej 35 roku życia. Dlaczego akurat do tych ciężarnych jest skierowana ta oferta? Otóż, powyżej 35 roku życia zachodzi wysokie prawdopodobieństwo wad płodu, a co za tym idzie jest wysokie ryzyko urodzenia przez ciężarna dziecka z nieuleczalną bądź ciężką wadą, która zagraża jego zdrowiu lub nawet życiu. Nie oznacza to, że młodsze dziewczyny, te poniżej 35 roku życia mają się nie badać, bo ich problem wad dziecka w łonie matki nie dotyczy. Nie, nic bardziej mylnego. Takie kobiety po prostu muszą udać się na badania prywatnie, badanie prenatalne nfz im się nie należy.
Co wchodzi w skład programu badań prenatalnych na nfz?
Badania prenatalne NFZ można podzielić na dwie grupy: badania inwazyjne i nieinwazyjne. Nieinwazyjne badanie prenatalne nfz to usg płodu wykonywane w trzech trymetrach ciąży oraz badania biochemiczne z krwi matki. Pierwsze usg wykonywane jest między 11 a 13 tygodniem życia płodowego dziecka, drugie między 18 a 23 tygodniem ciąży i trzecie w okolicach 30 tygodnia życia płodowego dziecka. Drugą formą badań prenatalnych na nfz zaliczanych do badań nieinwazyjnych są badania biochemiczne z krwi matki, należą do nich takie badania jak: PAPP-A, β -hCG, AFP i Estriol. Badania prenatalne na nfz inwazyjne wykonywane są tylko wówczas, jeśli zachodzą ku temu przesłanki, takie jak nie właściwy zapis usg dziecka lub niepokojące wyniki badań biochemicznych. Badanie prenatalne nfz inwazyjne polega na pobraniu materiału do badań genetycznych w drodze amniopunkcji, biopsji trofoblastu lub kordocentezy. Badania te prowadzone są pod kontrolą USG, by uniknąć powikłań i niepotrzebnych skutków ubocznych dla zdrowia i życia dziecka oraz matki.